Futbolda Kale Vuruşu Nedir?

Futbolda kale vuruşu nedir? Kale vuruşu ne anlama geliyor? Kale vuruşu ne zaman olur? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda kale vuruşundan söz edeceğiz.

Kale Vuruşu Nedir?

Futbolda rakip takım oyuncularından topun dışarı çıkması sonrasında kullanılan vuruştur. Kale vuruşu, taçtan farklı olarak topun sahanın kale tarafında bulunan çizgiden dışarı çıkması ile kullanılır. Kale vuruşu denilmesindeki neden ise atışın kaleciler tarafından kullanılmasıdır.

Kale vuruşunda kaleci, topu ceza sahası içinde bir noktaya yerleştirir ve pas atmak istediği yöne veya takım arkadaşına doğru atar. Bu esnada rakip takım oyuncularından herhangi biri ceza sahasına giremez ve kalecinin atışı kullanmasına engel olamaz.

Hızlı kale atışlarında kaleciler takım arkadaşlarına topu bırakabilir. O sırada sırtı kaleye dönük olan oyuncu, ceza sahasından çıkmak için kendi kale yönüne doğru ilerliyorsa top kaleciden çıktığı andan itibaren topa müdahale edebilir.

Bu, geçtiğimiz aylarda Alanyaspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta gündeme gelmiş ve Fenerbahçe, kural ihlali olduğu gerekçesiyle maçın iptal edilmesini istemişti.

Kaleci, bu atışı kullanırken oyunu soğutmamak zorundadır. Hakem, kale vuruşunu kullanan kalecinin yavaş hareket etmesi halinde uyarıda bulunur. Kasten yavaş hareket ederse ikincisinde sarı kartını gösterir. Kaleci, tekrar yavaş hareket ederek oyunu yavaşlatmaya çalışırsa kırmızı kartla cezalandırılır.

Kaleciler, kale vuruşunda teknik direktörün belirlediği taktik üzerine topu istenilen bölgelere ulaştırırlar. İyi kalecilerin ayakları da topu oyuna sokma açısında iyi olduğu için set oyunu kalede başlar. Kale vuruşlarında sahada yer alan futbolcuların sahaya iyi dağılması önemlidir. Pas oyunu oynayan takımlar, genelde oyunu kalecinin defansa ya da orta sahaya kısa pasları ile set kurarlar. Şişirme toplar, pas oyunu oynayan takımların uyguladığı bir sistem değildir.

Kale Vuruşu ile İlgili Aramalar

Google’da kale vuruşu ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; kale vuruşu bulmaca sözlüğü kale vuruşu kuralı değişti aut atışı kuralı değişti kale vuruşundan gol futbol oyun kuralları 2019 futbol oyun kuralları 2019-2020 futbolda kaleci kuralları nelerdir futbol oyun kuralları 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: