Teknoloji

Google Analytics’te Doğrudan Trafik Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Google Analytics’te doğrudan trafik nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli Google Analytics terimlerinden ve araçlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Google Analytics’te Doğrudan Trafik”in ne anlama geldiğinden söz edeceğiz.

Doğrudan Trafik Nedir?

Google’da kullanıcıların herhangi bir aracı olmadan Web sayfasını ziyaret etmesi ile sitede meydana gelen trafik, direct yani doğrudan trafik olarak adlandırılır. Google Analytics’te aracı olarak “( not set) veya (none)” gösterilmektedir. Bu araçlar, trafiğin doğrudan geldiğini ifade etmektedir.

Google Analytics, siteye hangi kaynaktan ziyaretçi geldiğini çoğu zaman saptar ancak bazen kullanıcıların hangi kaynaktan geldiğini belirleyemez. Bu durumlarda kaynak olarak ”none” veya ”direct” ifadesi gösterilir. Bu, kaynağı belli olmayan ya da Analytics’in belirleyemediği kaynaklardır.

Örneğin Whatsapp’tan yönlendirilen bağlantılar bu kategoriye girmektedir. Bu kaynaktan gelen trafiğin kaynağı Google Analytics tarafından belirlenemediği için ”direct” olarak kabul edilir.

Yine aynı şekilde Microsoft kaynağından gelen trafikler de Google Analytics tarafından algılanamadığı için kaynak olarak ”none” veya ”direct” gösterilir.

Doğrudan Trafik – Çözümlemesi

Yandex’ten gelen trafikler, ”referral” olarak geçmektedir. Kullanıcıların Yandex’ten geldiğini referaal kısmından anlayabiliriz. Gerçek zamanlı analiz kısmında da görülebileceği üzere kullanıcının Yandex’ten gelip gelmediği anlaşılabilir. Sitede mobil versiyonda ”AMP” eklentisi yüklüyse /amp yazanlar Google’dan gelenleri ifade eder. ”AMP” eklentisi sadece Google’a özgü olduğundan Yandex’ten siteye erişim sağlamak isteyen kullanıcılar sitenin normal versiyonunu ziyaret edebilecektir.

Bir başka siteden gelen kullanıcılar ise yönlendirme kısmında görülebilir. Başka bir siteden yönlenen trafik, Google Analytics’ten anlaşılabilir.

Sosyal medyadan gelen trafik ise doğrudan Facebook, Twitter, Instagram, Instagram Stories şeklinde görünecektir.

Doğrudan trafik, tüm bu sayılanlardan farklı olarak kaynağı belirlenemeyen, doğrulanamayan trafiği ifade eder. Sitelere, bu kanaldan ziyaretçiler gelebilir. Bu trafiğin kaynağı belli olmadığından hangi kaynaktan geldiği de bilinemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi