Google Analytics’te Ücretli Arama Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Google Analytics’te ücretli arama nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda Google Analytics’teki diğer araçlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Google Analytics’te Ücretli Arama” aracından söz edeceğiz.

Ücretli Arama Nedir?

Google Analytics’te “Edinme” sekmesinin altında bulunan ücretli arama kısmı, sitenin Google’da üst sıralara çıkması için Adwords gibi ücretli reklamlardan gelen aramaları ifade etmektedir. Google Analytics’te işlevi en çok merak edilen araç olan Ücretli Arama, aynı zamanda Paid Search olarak da geçer. Bu kısım, sitenin ücretli reklamlardan gelen ziyaretçilerini göstermektedir.

Öte yandan reklam dağıtım aracı tamamen içerik ile uygun olmayabilir. Ayrıca Paid Search’te aracı cpc veya ppc olabilir.

Tüm Trafik sekmesinden ücretli arama kısmına bakabilir ve buradan siteye ücretli arama yani reklamlar üzerinden erişilen trafiği kontrol edebilirsiniz. Diğer edinme türleri ise aşağıdaki gibidir.

Organik Arama

Siteye Google üzerinde organik olarak gelen aramaları gösterir. Bu, sadece Google’a özgüdür. Örneğin Yandex’ten gelen trafik, organik olarak sayılmaz, yönlendirme olarak sayılır. Bu sekmede ayrıca kullanıcıların Google’da ne aratıp geldikleri de görülebilir.

Doğrudan Trafik

Kaynağı belli olmayan trafiği ifade eder. Örneğin Whatsapp üzerinden gelen trafik ya da Microsoft Word veya PowerPoint üzerinden gelen bir trafik doğrudan trafik olarak gösterilir. Bu kaynaklar, Analytics tarafından tespit edilemediği için ”none” veya ”direct” olarak geçer.

Sosyal

Sosyal medya ağlarından gelen trafiği ifade eder. Örneğin Facebook, Instagram, YouTube veya Twitter’dan gelen ziyaretçiler ”sosyal” kategorisine girer.

Yönlendirme

Başka bir siteden gelen trafiği ifade eder. Örneğin Yandex’ten gelen trafik ”yönlendirme” olarak geçer. Başka bir siteden linke tıklanarak alınan trafik de yine yönlendirme olarak geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.