Deyimler ve Atasözleri

Bin Tarakta Bezi Olmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Bin tarakta bezi olmak deyiminin anlamı nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerin anlamlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca bin tarakta bezi olmak deyiminden söz edeceğiz.

Bin Tarakta Bezi Olmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Birçok işle iştigal olmak, bir çok işi sırtlanmak ve azar azar her konuda bilgi sahibi olmak ancak hiçbir işte ehil olmamak anlamlarına gelir. Bin tarakta bezi olan kişiler, birbirinden ayrı nitelikler gerektiren işlerde uzmanlık iddiasında bulunan işilerdir ancak uzmanlıkları birçok farklı alana bölündüğünden herhangi bir alandaki uzmanlığı sorgulanabilir konumdadır.

Bin tarakta bezi olmak, on elinde on marifet demek değildir. Bin tarakta bezi olmak, yapabilse de yapamasa da her işe girişmek, ayran gönüllü olmak ve bir anlamda kifayetsiz muhterislik demektir. Çünkü insanın kapasitesi bellidir ve bu kapasitenin üzerine çıkıldığında performansı hiç kuşkusuz düşecektir. Kişinin uzmanı olduğu konular bellidir ve bu konuların dışında uzmanlığı tartışmalıdır. Örneğin bir kişinin hem elektrikten hem arıcılıktan hem de aydınlanma filozoflarından aynı ölçüde uzman olması imkansızdır. Zamanımızın ihtisaslaşma devri olması çerçevesinde günümüz insanı, uzmanlık alanlarını daha sınırlı bir kapsamda belirlemektedir. Örneğin İletişim uzmanı yerine artık siyasal iletişim uzmanı daha muteber bir titr. Bu nedenle uzmanlık alanı ne kadar sınırlıysa kişinin hem mesul olduğu alanlar hem de bilmek zorunda kaldığı alanlar azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.