Google Duplex Nedir?

Geçtiğimiz günlerde Google I/O konferanslarında birçok yeni projesini tanıtan Google’ın yeni projesi olan Google Duplex, bir yapay zeka programı ve aynı zamanda dünyanın ilk akıllı chatbotu. 

Google’ın yapay zeka konusunda çığır açacak olan bu yenilik, teknoloji ilgililerini bir hayli heyecanlandırmış durumda. Peki Google Duplex ne sunuyor? İçeriği nedir? 

Sizin adınıza telefon görüşmesi yapan, takvimimizi ayarlayan, randevularınızı düzenleyen ve kısacası bir asistan görevini üstlenen Google Duplex, yakın bir zamanda beta sürüm testlerine başlayacak. Android tabanlı akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanması ise uzak bir tarih olarak görünmüyor. 

İlginizi Çekebilir:  Trendyol Cancelled Hatası Ne Demek?

Mükemmele Yakın Ses Taklidi 

Google Duplex’in tanıtım videosunda dikkati çeken en önemli detay, mükemmele yakın ses taklidi. Karşınızda sanki bir robot değil insanla konuşuyormuş hissi yaratan Google Duplex, diğer telesekreterlerdeki robotik ses tonundan çok daha farklı. Bu, karşınızda sizin gibi birisi olduğu hissini yaratıyor. 

Tanıtım videosunda Google Duplex’in Turing Testi geçtiğine vurgu yapılıyor. 

Google Duplex vs Siri 

Şimdiden Siri’ye rakip olarak görülmeye başlanan Google Duplex, Siri’den farklı olarak insanlarla sohbet edebiliyor. Siri kullanan teknoloji tutkunlarının bileceği üzere Siri’de böyle bir özellik yok. 

İlginizi Çekebilir:  LCW 3840 Hata Kodu Ne Demek?

Siri’nin düzenlenenen etkinliklere sonradan müdahale etme gibi bir özelliği yok fakat Google Duplex’in çakışan program ve etkinliklere sonradan müdahale etme gibi bir ihtimali söz konusu. 

Google Duplex Telefonlarda Yerini Ne Zaman Alacak? 

Alphabet Şirketinin (Google’ın bağlı olduğu şirket) başkanlarından biri olan John Hennessy, Duplex’in çok önemli bir başarıya imza attığını ifade etti. Duplex’in Turing Testi başarıyla geçtiğini de Hennessy belirtmişti. 

İlginizi Çekebilir:  Mi TV Stick İnternet Yok Hatası Çözümü

İşte Birkaç Adımda Duplex’in Yetenekleri

Teknoloji severleri heyacanlandıran ve bir o kadar da ürküten bu yenilik, pek çok yeteneğe sahip. İşte onlardan birkaçı: 

1. Sizin yerinize telefon görüşmesi yapabiliyor. 

2. Rezervasyon yapabiliyor. 

3. Telefonda yapabileceğiniz tüm işleri kolaylıkla yerine getiriyor. 

4. Sizinle sohbet edebiliyor. 

5. Görüşlerini sunabiliyor, fikir ifade edebiliyor. 

Rakipleri

Google Duplex’in rakipleri, aslında piyasada milyonlarca insan tarafından kullanılan uygulamalar. Bunlar: 

1. Apple’ın Siri’si 

2. Amazon’un Alexa’sı 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi