Ekonomi

GSS Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Açılımı ”Genel Sağlık Sigortası” olan, prim borcu çoğu insanı ilgilendiren bir borç türüdür. Çalışmayan ve sigortası olmayan kişilere devlet tarafından yapılan bir çeşit sigortadır. Fakat bu sigortadan faydalanabilmek için bireyin her ay belirli bir miktarda prim şeklinde para yatırması gerekir.

Kişinin yatıracağı paranın miktarı, gelir testi ile tespit edilmiş olan aylık gelirine göre belirlenir. Bu bağlamda Gss Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi? sorusu çokça kişi tarafından sorulmaktadır. Yazımızın devamında bu sorunun cevabını sizlere ileteceğiz.

 Gelir Testi Herkese Yapılır Mı? 

Devletimiz, gelir testini sadece gelen istekler doğrultusunda yapar. Bu sebepten dolayı da sadece gelir testi yaptırmış olan ve aylık geliri belli olan kişilerin primlerini ödemek konusunda kolaylık yaşadıkları göze çarpar. Gelir testi yaptırmayan kişiler, yüksek primleri ödeyememişler ve dolayısıyla da prim borçları her ay birikip ödenemeyecek miktarlara erişmiştir. 

GSS Borçlarının Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Çokça sorulan GSS Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi? sorusunun cevabını vermek gerekirse, etkilemediğini söyleyebiliriz. Çünkü bu borçlar risk raporunda görünmez. Risk raporunuz elinize geçtiği zaman kredi borçlarınız ve kredi kartı borçlarınız görünür. Fakat GSS prim borcunuz görünmez.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

GSS Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi? sorusunun cevabını verdiğimize göre, kredi notunu etkileyen asıl faktörlere değinebiliriz. 

  • Bireylerin ödeme alışkanlıkları,
  • Mevduat birikimleri,
  • Borç durumu,
  • Kredi kullanım yoğunluğu,
  • Risk Raporu,
  • Diğer faktörler

kredi borcunu etkileyen etkenlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.