Gücü Elinde Bulundurmak

Hayatta sadece paranın alamayacağı şeyler vardır ve bu klişeleri hayatımızın her anında duyarız. Kimimiz ilkokul öğretmeninden, kimi anne-babasından kimi de mahalle esnafından duyarız bu sözleri. Paranın satın alamayacağı şeyler vardır ve bu gerçektir, doğrudur. Örneğin para, gücü elinde tutmaya tek başına yeterli değildir. Güç paradan çok daha değerli ve ulaşılması zor bir aşamadır.

Para ile ilişkisini inkar edemeyiz. Güce erişimde para en büyük destekçidir. Ve güce erişmek isteyen insanlar paranın destekçiliğine soyunurlar. Örneğin son model arabayı almak, paradır. Yani paranız olmazsa o arabayı almazsınız. Öte yandan paranız varsa çoğu şeyi yerine getirebilir ya da yapabilirsiniz. Fakat o son model arabayı alabilmeye güç denir. Sadece o arabayı almak sizin hayattaki en büyük ideallerinizden biri olabilir. İhtiyaç ya da ideal dışında o son model arabayı almak ya da alabilmek güç kategorisindedir. Ben o arabayı alabilme gücüne sahibim demek, bunu diğer insanlara sunmak ise gücün teşhiridir. Güç, teşhirsiz olamaz.

İlginizi Çekebilir:  Mükemmeliyetçiliğin Altında Yatan Sebepler Nelerdir?

Örneğin mahallenizde dolanırken bir berbere tıraş olmak istediniz fakat saat gecenin üçü. Berber çok büyük ihtimalle uyuyor. Fakat ‘ben bu berbere bu saatte tıraş olmak istiyorum, parası neyse, ücreti ne kadarsa yüz katını vereceğim’ dediğinizde o berber uykusunun en tatlı yerinde kaldırılır, dükkanına gelir ve sizi tıraş eder. Bu örneğin etik olmadığını söylemeye gerek yok sanırım. Yani kısaca o berbere, o saate tıraş olabilmektir güç. Başka birisi olsa belki kalkmaya tenezzül etmeyecek olan berber örnekteki gibi bir kişinin direktifiyle elbiselerini giyer ve tıraşını ederdi.

İlginizi Çekebilir:  Toplumsal Yaşamda Düzenin Yeri

Ya da varlıklı bir baba ne yaparsa yapsın çocuklarına söz geçiremez, elinde tutamaz çocuklarını. Fakat ekonomik durumu pek de iyi olmayan bir babanın çocukları, babasının sözünden çıkmayabilirdi. Söz geçirebilmek sadece baba örneğindeki gibi değil, genel olarak bir güçtür ve önemli bir güçtür. Gücü korumak ya da sınırlarını kesin çizgilerle belirlemek ise ayrı bir sanat işidir. Gücü elinde tutup kullanmayı bilmeyenler için güç, tepen bir silah gibi tehlikeli olabilir ve hayati anlam taşıyabilir. Kontrolsüz güç ise klişelerle çerçevelendirilen bir tabir ile güç değildir de aksine zehirdir, virüstür.

İlginizi Çekebilir:  Kültür Piramidi ve Kültür Piramidinin Ana Öğeleri

Bir sonraki yazım, gücün kontrolü hakkında olacaktır. Şimdilik hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi