Sosyoloji

Walter Benjamin Görüşleri Nelerdir?

Walter Benjamin, 1892 yılında Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Alman bir felsefecidir. Benjamin, Batı Avrupa’da ortaya çıkan modernizmin en önemli tanıklarından biri olmuştur. Benjamin ‘in hayatı boyunca yaptığı çalışmaların arkasında Frankfurt Okulu’nun temsilcileri olan Thedor Adorno ve Marx Horkheimer’ın fikirlerinin etkisi vardır.  Benjamin II. Dünya Savaşı ile birlikte Frankfurt Okulu ile temasa geçmiş ve bu süreçte Adorno ve Horkheimer ile tanışmıştır. Bu okulun kuramsal yaklaşımı ve önemli düşünürleri Benjamin’in düşüncelerinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Benjamin’in 1930’lu yıllarda çıkarmış olduğu “Mekanik Yeniden Üretim Çağında Sanat Eseri” isimli çalışması onun önemli eserlerinden birdir.

Bu çalışmasında teknolojik gelişmelerin meydana getirdiği değişimleri ele alır. Özellikle Sanat ile teknoloji arasındaki ilişkiye değinen Benjamin, artık sanatın üretiminin siyaset ve kitle kültürü ekseninde şekillendiği vurgulamaya çalışır. Diğer yandan yeni bir sanat dalı olarak ortaya çıkan sinema ve fotoğrafın toplum üzerindeki etkilerini incelemeye çalışmıştır. Bununla birlikte Benjamin bu önemli eserinde geleneksel sanat eleştirisini reddederek yerine farklı bir yöntem geliştirir. Ona göre anlam ve değişim, teknolojik gelişmelerle bir sanat eseri üzerinden farklı bir şekilde yeniden üretilir. Aynı zamanda teknolojik gelişmeler yalnızca sanat eserleri üzerinden değil, diğer disiplinler üzerinden de yeni alanlar açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds