Gülbün Mesara Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Eserleri ve Kitapları

Gülbün Mesara kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca ”Gülbün Mesara”dan söz edeceğiz.

Gülbün Mesara Kimdir?

İstyanbul’da dünyaya gelen Gülbün Mesara, ortaokul ve lise eğitimini Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde tamamlamıştır. En büyük Türk münevverleri arasında gösterilen ordinaryüs profesör Süheyl Ünver’in kızıdır.

Babası ile beraber geleneksel Türk sanatı seminerlerine katılan Mesara, uzun yıllar babası ile çalıştı ve onun asistanlığını yaptı. Mesara, 1972 yılında yani babasının emekli olmasından 1 sene önce ondan icazet adlı.

1976 ile 1980 yılları arasında Ankara’da Türk Kadınları Kültür Derneği’nde düzenlenen tezhip ve minyatür kurslarında hocalık yaptı. 1980 senesinden itibaren Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 5 senelik ikameti süresi boyunca çeşitli tarihlerde yurt içi ve yurt dışında açılan karma tezhip ve minyatür sergilerinde çalışmaları ile yer aldı.

1982 ile 2008 yılları arasında babasının kurmuş olduğu İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı bünyesinde faaliyet gösteren nakışhanede uzun yıllar başkanlık yapmış ve birçok öğrenci yetiştirmiştir.

Gülbün Mesara, halen tezyini konulardaki eğitim çalışmalarını Uygulamalı Türk- İslam Sanatları Kütüphanesi’nde özel olarak sürdürmeye devam etmektedir. Türk süsleme sanatına dair çeşitli araştırmalar yapan Mesara’nın bu konu ile ilgili yayınlanan pek çok makalesinin yanı sıra birkaç kitabı da bulunmaktadır.

Kitapları

  • Türk Sanatında İnce Kağıt Oymacılığı( Katı’)
  • The Turkish Rose
  • A. Süheyl ÜNVER Bibliyografyası ( Aykut KAZANCIĞİL ve Ahmet Güner SAYAR )

Eserleri

Gülbün Mesara ile İlgili Aramalar

Google’da Gülbün Mesara ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; gülbün mesera kim, gülbün mesera kitapları, gülbün mesera iletişim, gülbün mesera hayatı, gülbün mesera eserleri, gülbün mesera kaç yaşında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: