Güne Güzel Başlamak İçin Kahvaltı

Güne güzel başlamak için binbir türlü sebebiniz olabilir. Sevdiğiniz birisinden güzel bir günaydın mesajı almışsınızdır, tatile çıkacağınız günün sabahına uyanmışsınızdır, ya da önceki gece huzurlu bir uyku çekmişsinizdir. Fakat insanların hep beraber kalıp kahvaltı yaptıkları pazar sabahları olmaz mesela. Kahvaltı nedense hep bir mutluluk salgılar tıpkı çikolata yediğimizde mutlu olmamız gibi. Güne güzel başlamak için kahvaltı öncelikle şarttır. Günün geri kalan kısmında karşılaşacağınız iyi ya da kötü tüm olayları iyiyse daha mutlu karşılamak; kötüyse daha kolay atlatmak için.

Her ne şekilde olursa olsun güne mutlaka kahvaltı edilerek başlanmalı. Bir simit bir de çay eşliğinde de olsa kahvaltı yapmak insanı dinç tutar. Bir işte çalışıyorsanız işteki veriminizi artırmakta birebirdir. Öğrenciyseniz de dersteki anlatılanları daha kolay anlamanıza büyük destek olur. Olaya en temelinden bakalım şimdi. İhtiyaçlar hiyerarşisi hakkında mutlaka bir iki kelime biliyoruzdur. Maslow bu şemayı oluştururken bir takım değerleri göz önünde tutmuş. İnsan için en temelde aç olan karnını doyurması, biyolojik ve fizyolojik açıdan yaşamını devam ettirebilmesi gerekir. Bunların yapılmaması veya geçiştirilmesi durumunda insan vücudunda veya psikolojisinde orana bağlı olarak büyük ya da küçük hasarlar oluşur.

İlginizi Çekebilir:  Cialis Çarpıntı Yapar Mı?

Kahvaltı da bir öğündür ve aç karnın doyurulmaması diğer fonksiyonlarımızı zayıf kılar. Zihnin odaklanma problemi kaygıdan sonra en çok açlıktan kaynaklanan bir durumdur. Berrak bir zihin için gerekli olan en temel şey biyolojik açıdan hazır durumda olmaktır. Kahvaltı ise sadece bir örnektir ve bana göre en değerli ve en önemli öğündür.

Yalnız başınıza kahvaltı yapmayı tercih etmeyin.

Mümkünse ve imkan varsa şayet size eşlik edecek birilerini bulun. Sohbet eşliğinde kahvaltı yapmak insanı her zaman daha mutlu edecektir. Özellikle yanınızda olmasından memnuniyet duyduğunuz kişilerle beraber kahvaltının yapılması mutluluğu kat ve kat artıracaktır.

Mutlaka bir içeçek olmalı.

Kahvaltının en önemli unsurlarından biri de içeceklerdir. Kahvaltı masalarının olmazsa olmazı çaydır ve çay Türkiye’de en çok tüketilen ikinci sıvıdır. Buharı üstünde sıcak bir çay ile harmanlanmış kahvaltı sabah vaktinin verdiği huzur ile berabere enerjinizi yüksek tutacak ve pozitif kalmanızı sağlayacaktır.


Ailenizle beraber kahvaltı yapın

Aile her zaman için en önemli kurumdur. Anne babanız ile ya da eşiniz çocuklarınız ile birlikte yapılan kahvaltılar birlikteliği ve samimiyeti hiç şüphesiz artıracaktır. Sabahları düzenli bir şekilde yapılan kahvaltı etkinliği aile içi iletişimi düzenli ve verimli seviyeler çeker.

İlginizi Çekebilir:  Orijinal Rus Merhemi ile İstenmeyen Tüylere Elveda

Kahvaltı sırasında detayları konuşmayın

Gündelik hayata dair içinizi sıkacak ve sizi bunaltacak unsurlardan uzak durun. Masada konuşulan şeyler biraz neşeli ve sizi huzurlu hissedecek konular olsun. Kahvaltı sırasında sizi karamsarlığa itecek konuları tartışmaktan mümkün olduğunca uzak durulmalı.

Gazete ve dergiler kahvaltıların gözdesidir

Günlük hayattaki sıkıcı unsurlardan uzak durun demiştik fakat gazetenin üçüncü sayfalarını, skandal haberlerini okumak yerine kültür sanat sayfalarını ya da spor sayfalarını okuyun. En sevdiğiniz dergilerden biri masanın bir kenarında olsun mesela.


Mümkün olduğunca evde kahvaltı yapın

Dışarıda kahvaltı yapmaya mecbur değilseniz eğer, evde kahvaltı yapmak en makul olanıdır. Evdeki tüm imkanları kullanarak kendinize ya da arkadaşlarınıza, ailenize mükemmel bir kahvaltı sofrası yapabilirsiniz. Masanın içeriği her ne kadar dışarıda çeşitli ve görseli her ne kadar iyi olursa olsun en sevimli kahvaltılar evlerde yapılanlardır.

Kahvaltıda yeşillikler olmalı

Kahvaltının olmazsa olmazı yeşillikler yani kıvırcık, marul, tere, roka ve maydonozdur. Sofranın ya da masanın içeriğini zengin kılan yeşillikler aynı zamanda insanın iştahını kabartmakta birebirdir. Ve de en sağlıklı olanlardır. Aynı zamanda bir kahvaltı masasında peynir ve zeytin muhakkak olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Apranax Fort Regli Keser mi?

 

Kahvaltının süresi 15 dakikadan fazla olmalı

Kahvaltı süresini çok kısa tutmak iyi değildir. Alelacele ve ayaküstü yapılan kahvaltılar sadece tokluk hissiyatı oluşturur. Masada bir miktar oturmak ve yediklerinizi sindirme esnasında gazete veya dergi okumak sizi çok iyi hissettirecektir.

Kahvaltı sırasında manzara önemli

Kahvaltı yapılan ortamlarda manzaranız çok önemli. Manzara derken Boğaz manzarası ya da bir dağ eteği manzarası değil de daha çok evin iç yapısı, dağınıklığı ya da toplu olması gibi konulardır. Masanın yamukluğu ya da kahvaltının yapıldığı yerin dağınıklığı bile sizin huzurlu bir kahvaltı yapmanıza engel teşkil edebilir

Tabi ki bu sayılanların tamamını yapmak bir hayli zor olabilir. Ama en azından bu saydığımız durumların birkaç tanesini yerine getirmiş olarak kahvaltı yapmak, güne güzel başlamak için yeterli sebepler olacaktır. Kahvaltı, bu üzerinde durduğumuz konular ışığında önemi büyük olan bir etkinliktir.

Şimdilik bu kadar. Hoşçakalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz