Biyografi

Güntay Şimşek Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Hangi Takımlı?

1968 yılında Erzurum’un Olur İlçesi’nde dünyaya gelen Güntay Şimşek, ilk ve ortaokul eğitimini Olur’da tamamladıktan sonra Bursa Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde lise eğitimini tamamlamıştır. Yükseköğrenimine 1984-1988 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde devam etmiştir. Askerlik görevini 1989-1990 yılları arasında tamamlamıştır.

Gazetecilik kariyerine 1990 yılında Zaman gazetesinde muhabir olarak adım atan Güntay Şimşek, 1994 yılında Türkiye’de ilk kez “Ulaşım Sayfası”nı hazırlayarak bu alanda öncü bir rol üstlenmiştir. Aynı yıl Zaman Gazetesi’nde Ekonomi Şef Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 1995 yılında Haber Müdürü olarak atanan başarılı gazeteci, aynı dönemde haftada 3 gün köşe yazılarına da başlamıştır. 1998 yılında TGRT Televizyonu’nda (Fox TV) havacılık ve turizm programı olan “Airport”u yapmaya başlamıştır. 2000 yılında Zaman gazetesindeki haber müdürlüğü görevini bırakarak haftada 5 gün köşe yazarlığına odaklanmıştır. Aynı zamanda Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni danışmanlığı görevini de üstlenmiştir.

2000-2002 yılları arasında kendi kurduğu Kaan Film Prodüksiyon şirketinde NTV Televizyonu’na “Airport” programını sunmuştur. Bu dönemde aynı şirket bünyesinde CNN Türk Televizyonu için “Zamana Direnen” belgesel filmini hazırlamıştır. 2001 yılında Anadolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Yazarı” seçilmiştir. 2002 yılında Kaan şirketi bünyesinde Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı aylık “Transport Dergisi”ni çıkarmaya başlamıştır. 2003 yılında aylık “Global Enerji Dergisi”ni de projelendirmiştir.

2003 yılında Sabah gazetesinde yazar olarak görev almıştır. Bu süreçte Ekonomi Dergi Grubu’nun yayın direktörlüğünü üstlenmiştir. Aynı zamanda ATV Televizyonu’nda Kaan şirketi bünyesindeki televizyon programının genel koordinatörlüğünü sürdürmüştür. Ayrıca Transport ve Global Enerji dergilerinin genel yayın yönetmenliğini Sabah grubunda devam ettirmiştir. 2005 yılında ekonomi dergisi Para’nın yayın direktörlüğü sorumluluğunu üstlenmiştir. Aynı dönemde Takvim gazetesinin ekonomi müdürlüğü ve cemiyet dergisi Şamdan Plus’a da yazılar yazmaya başlamıştır. 2008 yılında Habertürk’e transfer olan deneyimli gazeteci, Habertürk Televizyonu’nda ekonomi koordinatörlüğü görevine getirilmiştir. 2009 yılından itibaren Habertürk gazetesinde haftada 4 gün köşe yazarlığı yapmaktadır. 2010 yılında Habertürk Grubu bünyesinde yayın hayatına başlayan Bloomberg TV kanalında enerji ve ulaşım konularında yorumcu olarak görev almıştır. Halen Habertürk gazetesindeki yazılarına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds