Sağlık

Hacamat Bel Fıtığına İyi Gelir mi?

Geleneksek tedavi yöntemleri arasında oldukça önemli bir yer tutan ve farklı alanlarda kullanılan hacamat, migren, bel ağrıları, hipertansiyon gibi birçok alanda kullanılmakta. Fakat hacamat konusunda dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Eğer belirli rahatsızlıklarınız varsa bunu doktorunuza danışmalı, hacamat yaptırmaya uygun olup olmadığınızı öğrenmelisiniz. Peki “hacamat” bel fıtığına iyi gelir mi? İşte cevabı.

Yapılan birçok araştırma hacamatın vücudun farklı alanlarında faydalı etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Migren tedavilerinde, hipertansiyon tedavilerinde deney yöntemi ile uygulanan hacamat tedavisi olumlu sonuçlar vermiş, hastaların şikayetlerini azaltmıştır. Aynı zamanda kronik olmayan ve spesifik olmayan bel ağrılarını giderdiği görünmektedir. Hacamat bel ve sırt bölgesine uygulanması durumunda bel fıtığına bağlı ağrıları azaltarak hafiflemesine neden olmaktadır. Kan dolaşımına etki etmesinden dolayı hacamat, bel ve boyun fıtığı hastalıkları için etkilidir.

Dikkat edilmesi gerek hususların başında hacamatı gerçekleştireceğiniz ortamın hijyenik olması ve hacamat yapan kişinin bu alanda eğitimli olması gerekmektedir. Aksi taktirde enfeksiyona neden olabilir ya da deride iz bırakabilir. Tavsiye edilen hacamatın doktor kontrolünde olması ya da bir hastanede yapılması yönündedir.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki çalışmalara göz atmalı ve ciddi bel rahatsızlıkları haricinde hacamatın bel rahatsızlıkları üzerindeki etkilerini gözlemleyebilirsiniz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.