Spor

Hakeme Saldıran Başkanlar… Dünyadaki Örnekler ve Alınan Cezalar

Trendyol Süper Lig’de 15. haftanın kapanış maçında Ankaragücü ile Çaykur Rizespor arasındaki mücadele 1-1 berabere tamamlandı. Ancak, maçın hemen ardından yaşanan şoke edici olaylar, Türk futbolunu sarsarken benzer durumların dünya genelinde nasıl cezalandırıldığı merak konusu oldu.

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ve Şüpheliler Tutuklandı

Maç sonrasında Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, hakem Halil Umut Meler’e saldırdı. Koca’nın yanındaki iki kişi ise hakemi tekmeleyerek şiddet olayını tırmandırdı. Yaralanan hakem Meler, hastaneye kaldırılırken elmacık kemiğinde çatlak tespit edildi. Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, “kamu görevlisini spor alanında kırık oluşacak şekilde yaralamak” suçundan tutuklandı. Saldırıya katılan şahıslar Ş.Y.Ş ve K.Ç da tutuklanarak ceza infaz kurumuna gönderildi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ise liglerin süresiz olarak ertelendiğini açıkladı. güvenilir siteler

Dünyada Benzer Olaylara Ne Tür Cezalar Veriliyor?

Bu tür saldırıların dünya genelinde nasıl cezalandırıldığına dair ilginç örnekler var. Örneğin, komşu Yunanistan’da hakemlere yönelik artan şiddet eğilimi nedeniyle Süper Lig durmuş durumda. Hakem Andreas Gamaris’e yapılan saldırının ardından, hakemler 5 Aralık’tan itibaren maçlarda düdük çalmama kararı aldı. Ayrıca, Atina’da bir hakeme molotof kokteyli atılması ve Volos-Olympiakos maçını yöneten hakemin ölüm tehditleri alması, Yunan futbolunda yaşanan ciddiyeti gözler önüne serdi.

Benzer şekilde, dünyada çeşitli liglerde hakemlere yönelik saldırılar ve tehditler, futbol otoritelerini daha sıkı tedbirler almaya yönlendirdi. Türkiye’deki bu tür olayların ardından, uluslararası futbol topluluğu, spor sahalarında yaşanan şiddetin önüne geçebilmek için daha etkili yaptırımların düşünülmesi gerektiği konusunda ortak bir endişe taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds