Haksız Rekabet Davaları

Haksız rekabet hallerinde çeşitli davalar açılarak farklı müeyyideler uygulanabilir.

Tazminat Davası

Haksız fiilden zarar gören kişiler zararın karşılanması için tazminat davası açabilir. Ancak bunun için davacı, davalının kusurlu eyleminin bir zarara sebep olduğunu ispat etmelidir.

Zarar maddi ya da manevi zarar olabilir. Örneğin davacının müşterileri kaybetmesi bir maddi zarardır. Buna karşılık davacının itibar kaybetmesi (utanç içine düşmüş olması) bir manevi zarardır.

İlginizi Çekebilir:  Rehin Hakkı Nedir? Hukukta Rehin Hakkı Ne Demek?

Tespit Davası

Haksız rekabetin var olduğunu tespit etmek amacıyla tespit davası açılabilir. Alınacak karar, haksız rekabete ilişkin olarak ileride açılacak diğer bir davada delil olarak kullanılabilir. Haksız rekabet hukukundaki bu dava usül hukukunda söz konusunda olan eda davası açılabilirken tespit davası açılamayacağı kuralının istisnasını oluşturur.

Men Davası

Haksız rekabet devam ederken ya da tekrarlanma ihtimali varken, haksız rekabet failinin bundan men edilmesi ya da rekabet oluşturan eylemlerin durdurulması amacıyla men davası açılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Sosyal Devlet Nedir? Sosyal Devlet İlkesi

Düzeltme (Eski Hale İade) Davası

Bu davada aslında bir men davası olmakla birlikte, amaç, haksız rekabetteb önceki duruma dönülmesini sağlamaktır.

Ceza Davaları

Yukarıda sayılan ve hukuk mahkemelerinde görülecek olan davalardan birini açma hakkına sahip olan kişinin veya kişilerin şikayetleri üzerine, Cumhuriyet Savcılarınca, haksız rekabette bulunan kişi ya da kişiler aleyhinde ayrıca ceza davası açılır.

İlginizi Çekebilir:  Sert Anayasa Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bu dava sonucunda suçlu görülmeler aleyhine hapis ve adli para cezaları verilebilir.

Haksız Rekabetin Zamanaşımı

Haksız rekabet davalarının, dava açmaya hakkı olan tarafın bu hakkının doğumunu öğrendiği andan itibaren bir ve her halde bunların doğumundan itibaren üç yıl içinde açılması gerekir. Ceza zamanaşımı hükümleri saklıdır. Haksız rekabet suçları takibi, şikayete bağlı suçlardandır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara