Pulmoner Emboli Nedir?

Pulmoner Emboli günümüzde insanların sık başına gelmesine rağmen farkındalığın çok az olduğu rahatsızlıklardan biridir. Pulmoner kelimesi akciğerle ile ilgili olan anlamına gelir. Emboli kelimesine gelecek olursak bir parçanın vücudun bir yeerinden koparak kan vasıtasıyla başka bir yere gitmesi anlamını ifade eder.

Derin damarın içerisinde bulunan pıhtılar, toplardamar yoluyla kalp içerisinde yol alarak akciğerlere kadar açılabilmektedir. Burada bilmemiz gereken bir nokta var. Vücudumuzda bulunan kirli kan kalbin sağ tarafına gelir ve oradan da akciğerlere geçer. Akciğerlerde temizlenen kan tekrardan kalbin sol tarafına döner. Bu emboli olayına zemin hazırlayan etkenlere örnek verecek olursak; kalça ya da bacak kırığı, kalça ya da diz eklemi replasmanı, majör genel cerrahi, majör travma ve omurilik hasarı ilk risk faktörleri arasında yerini alabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Gece Ayran İçilir mi?
Yürüyüş Bu Tehlike İçin Kalkan

Hareketsizlik toplardamar sisteminde pıhtı oluşturabiliyor. Hareketli olduğunuz sürece böylesi talihsiz br olayla karşılaşma ihtimaliniz çok azalıyor. Fakat felç geçirmiş ve hareket kabiliyeti bulunmayan hastalarda toplardamara yerleştirilen şemşiye olarak adlandırılan pıhtıların akciğere ilerlemesini engelleyen önlemler uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Tarlusal Kullanırken Sigara İçilir mi?

Pulmoner Emboli Nasıl Anlaşılır?: Her şeye rağmen pıhtı atabilir. Hastanın şikayetleri artacaktır. Hasta hızlı nefes alıp verme problemi yaşayabilir veya nefes alırken bıçak batar gibi tabi edebileceğimiz acıyı çekebilir. Hatta kan tükürmesi görülebilir. Bunlar sıklıkla görülen problemler olmasına rağmen hastanın kesinlikle kendi kendine tanı koymamaya çalışması ve uzman bir hekime danışması çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Sigara İçenden Kan Alınır mı?

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri