Halk Bankası’nın ”Halk Adını Taşımak” Adlı Videosu

11 Aralık tarihinde Halk Bankası’nın resmi Youtube hesabından paylaşılan video, oldukça fazla dikkat çekti. Halk Bankası’nın ”Halk Adını Taşımak” adlı videosu, özellikle son dönemlerde adı yolsuzluk ve rüşvet suçlaması, Amerika’nın İra’na koyduğu ambargoyu delmekle itham olunan Reza Zarrab’la oldukça fazla itibar kaybına uğramıştı. Geçtiğimiz günlerde de Halk Bankası, Reza Zarrab davası sürerken basın açıklaması yapmış ve söz konusu kişi Rıza Zarrab’la herhangi bir ilişkisi olmadığını ifade etmişti.

Videoda Dikkat Çeken Noktalar

Video, yine klasikleşen formatı ve Türk halkını etkileme noktasında ”duygusal” bir açıyla çekilmiş. Malumunuzdur ki Türk halkı duygusal olanı ve duygusallığı sever. bkz. Aristo’nun Retorik Öğretisi: Ethos, logos ve pathos. 

Video’nun Bilge Öğretmen sahnesinde öğretmenin okula girerken kameranın ”Türk Bayrağı”na vurgu yaptığı görülüyor. Bayrak, vatan ve hizmet kelimelerinin birer motto ve dikte halinde dayatıldığını görüyoruz.

Türk insanını etkileme bakımından doğum yapan kadın, idealist öğretmen ve başarılı bir çalışan figürleri de ihmal edilmemiş.

İmajın her zaman restore edilebilir bir olgu olduğu gerçeğini şuradan görebiliriz. Yukarıda söz ettiğim Halk Bankası’nın Zera Zarrab ile ilgili bağlantısının olmadığına dair açıklamadan sonra Halk Bankası’nın hisse senetlerinde artış yaşanmış ve 8 lira civarlarından 10 Lira civarlarına çıkmıştır.

Ayrıca dikkatinizi çekti mi bilemem ama ”Halk ister Halkbank yapar” sözünde bankanın kendisini halktan üstün görme gibi yaklaşım yok mu? Halktan bahsediliyor, gücün halktan alındığına vurgu yapılıyor ama banka, halktan önde tutuluyor.

Söz konusu reklamın Halk Bankası’nın imajına ne gibi bir katkı sağlayacağı ya da etki edeceği merak konusu. İlerleyen günlerde durumun olumlu ya da olumsuz sonuçlarını daha net göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi