Halkla İlişkiler Bölümü Nasıldır? Ataması Var mı?

Halkla ilişkiler bölümü nasıldır? Ataması var mı? Okunulabilir mi? Zor mudur kolay mıdır? Halkla ilişkiler bölümünü tercih edecek adaylara özet olarak halkla ilişkiler bölümüne dair birkaç bilgi verelim. 

Halkla İlişkilerin Ataması Var mı? 

Halkla ilişkilerin ataması yok denecek kadar az. Bölümden mezun olduktan sonra yapacağınız işler daha çok özel sektörde kurumların kapısını aşındırmak olacak. Üstelik devlette bu bölüm ile alakalı kayda değer bir alım yok. Senede bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az eleman alınıyor. Yani bu konuda ilk başta emin olun. 

Halkla İlişkiler Bölümü Zor mu? 

Okuyabileceğiniz en rahat bölümlerin başında halkla ilişkiler gelir. Okuması, bölümden mezun olması oldukça kolay. Şayet not kasmak istemiyorsanız, bölümden rahat bir şekilde mezun olabilirsiniz. Askerliği atlatmak ve bakaya kalana kadar gitmeyecek olan adaylar için oldukça trend bir bölüm. Bölümde daha çok göreceğiniz kavramlar teorik kavramlar olacak. Çeşitli projeler, kampanyalar ve bültenler hazırlayıp sunacaksınız. 

Zorunlu Staj Var mı? 

Çoğu üniversitenin Halkla İlişkiler bölümünde zorunlu staj var. Üçüncü ve dördüncü sınıfta zorunlu stajlar olabilir. Halkla İlişkiler alanındaki asıl bildikleriniz stajla başlayacaktır. Eğer imkanınız varsa stajı yapmaya gayret edin. 

Özel Üniversitede Okuyun 

Halkla İlişkilerde KPSS ataması olmadığından nerede okuduğunuz önemli olacaktır. Tam burslu kazanmanız halinde tereddütsüz özel bir üniversitede okuyun. Bu konuda İstanbul’daki üniversiteler tercih edilebilir. 

Kendinizi Geliştirin-İngilizce Öğrenin 

Bölümden mezun olduktan sonra boşlukta kalma ihtimaliniz yüzde doksan sekiz. Evet %98. Kalan çok az bir kısmı şirketler okullarından alıp kulaklarından tutup kendi şirketlerinde işe başlatıyor ama bu oran daha da düşük olabilir. Kendinizi geliştirmeye bakın, İngilizce muhakkak öğrenin. Özel üniversiteler bu konuda daha avantajlı. Çoğu özel üniversitede hazırlık zorunlu. Sırf diploma çerçeveletmek için okuyacaksanız şimdiden söylüyorum iyi bir tercih. 

Halkla İlişkiler, geniş bir alan. Artık her kurumda insan kaynakları, medya ilişkileri, kriz ekibi, hesap yönetimi, paydaş yönetimi, basınla ilişkiler gibi departmanlar var. Bu departmanlar iletişim fakültesi öğrencilerine öncelik verirler. Eğer kendinizi geliştirirseniz iyi bir pozisyonda iyi bir ücretle çalışabilirsiniz. Hukuk ve tıbbın dahi garantisinin olmadığı bu düzende şansınızı fazla zorlamayın. 

Yorumlarınızı bekliyorum. 

İlginizi Çekebilir:  Jean Amerika'nın Şalvarıdır ve Arkasında Amerika Yok, DeFacto Var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce