Otomobil

Hall Sensörü Arıza Belirtileri

Otomobil kategorimizde egzantirik mili konum sensöründen bahsetmiştik. Hall sensörü ise bu tip okuyucuların elektronik sistemle çalışan versiyonuna verilen isimdir. Yeni teknoloji tüm araçlar motorun zamanlamasını araç beynine iletmek amacıyla hall sensörü teknolojisini kullanır. Bunun tüm çalışma mantığı detaylı bir konu olduğundan, bu makalede yalnızca hall sensörü arıza belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz ve liste halinde sunacağız.

Bu arızayı anlamak bir açıdan çok kolay iken diğer açıdan çok zordur. Anlatmak istediğimiz asıl şey, sürücü tarafından görülen belirtiler genellikle birçok farklı arızayla ortak şekilde meydana çıktığından dolayı tespit edilmesi için üst kapağın açılması gibi masraflı bir işlem bile gerekebilir. 

  • Araçta geç çalışma,
  • İlk çalışmadan sonra stop edince tekrar çalışmama,
  • Üst üste uğraşmanıza rağmen hiç çalışmama

Yolda giderken problem yapmamasının sebebi, arıza halinde beyne elektrik kesme sinyali vermesi ve motorun kendini tamamen güvenli moda almasıdır. Her ne kadar elektronik bir parça da olsa bu problemi çözecek olan kişi iyi bir motor-mekanik ustasıdır. Garantiniz devam ediyorsa, garanti kapsamında işlem yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds