Otomobil

Vuruntu Sensörü Arızası Belirtileri

Yeni teknoloji araçların hepsinde vuruntu sensörü bulunmaktadır. Bu sensörün bulunması arızayı önlemeden önce sizin güvenliğiniz açısından hayati derecede önem arz etmektedir. Aracın çalışması esnasında motorda oluşan normal dışı titreşim ve vuruntu gibi durumları araç beynine aktarmak suretiyle çalışır ve böylelikle acil durumlarda ECU kendini koruma moduna alır. Arıza belirtileri ise diğer birçok arıza ile ortak olduğundan dolayı tespitin sağlıklı yapılabilmesi için sanayide iyi bir motor ustasına uğramak şart olacaktır.

Aracın çalışması esnasında vuruntu olması sensör arızasını her zaman işaret etmemekle birlikte, sensörün görevini yerine getirmemesi durumunda da sanki sensör acil durum sinyali almış gibi garip durum ortaya çıkarak araç güç kesecektir. Sensör arıza belirtileri;

  • Yakıt tüketiminde gözle görülür derecede artış oluşur,
  • Araç yüksek sarsıntı ile çalışır,
  • Gaza yüklenmenize rağmen aracınız çekişten düşer.

Bu belirtilerin hepsi birçok sebepten dolayı olabileceği için karıştırılmaktadır. Problemin çözümü için yukarıda belirttiğimiz ustaya gitmeden önce ECU tespit cihazına bağlanarak detaylı hata kodu bulunabilir. Arıza yaşıyorsanız aşağı yorum bırakırsanız sorununuza kısa sürede çözüm önerisi sunabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.