Hiç Hamsi Salamura Yediniz mi?

Sabah kalkıp pencereden karın dans ederek süzülmesini izlerken birden aklıma hamsi salamura geldi. Ne alakası olduğunu bende bilmiyorum fakat tahminim o ki kafamdaki balıkçı beresi psikolojik bir etki yaratarak onu düşünmemi sağlamış olabilir.
Karadenizde tam da bu vakitler hamsinin en yağlı en lezzetli olduğu zamanlar. Hamsi mevsimi dediğin ocak ayıdır. Fiyatları çok fazla düşmemiş olsa da et göremiyoruz bari birazcık balık alalım ucundan tadına bakalım zira halk olarak protein ihtiyacımız bu aralar tavan yaptı. Hamsiyi bol bulduk turşusunu da kursaydık diyenler, asıl konumuz bu birazdan hamsi salamura yapıcaz. Tam olarak turşu sayılmaz salamura daha iyi bir tabir olucaktır. İnternette araştırırken hamsi turşusu başlığıyla yazılar yazılmış hamsi salamura desek daha doğru olabilir en azından benim birazdan tarifini vereceğim şey için. Hamsi turşusu olması için sarımsak sirke falan olması lazım yok o değil bu salamura.

Can Dündar’ın anlattığı o muhteşem fıkra geldi aklıma;
Börek açıyomuş, hamsiden açıyomuş. Birisi turist gezerken neden açıyosunuz?
Neden açmayacağuz buranın böreğidir demiş. Tamam güldük yeter gerekli malzemelerden bahsediyorum;

  • Hamsi
  • Kaya Tuzu
  • Limon

Hamsilerimizi gözleri çakmak çakmak olanlarından seçiyoruz. Hamsi salamura yapmaya başlamadan önce hamsileri güzelce ayıklayıp yıkadıktan sonra tuzlu suyla birkaç saat harman edip bırakıyoruz. Kavanozun dibine (rivayete göre cam kavanozda daha iyi oluyormuş) biraz kaya tuzu üstüne biraz hamsi biraz kaya tuzu biraz daha hamsi diye kat kar çıktıktan sonra aralara da hoş bir aroma vermesi için üç dört dilim limon sıkıştırıyoruz. En üstünüde tuzla kaplayıp sıkıca kapattıktan sonra, yazın hamsi bittiği zaman bu hamsi salamurayı çıkarıp afiyetle yiyebilirsiniz. Hamsi salamurayı tuzdan çözmek için sirkeli suda biraz bekletmeniz yeterli olucaktır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber