Hamza Andreas Tzortzis Kimdir?

Hamza Andreas Tzortzis kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Hamza Andreas Tzortzis’ten söz edeceğiz.

Hamza Andreas Tzortzis Kimdir? 

— Araştırmacı, yazar. 

21 Eylül 1980 tarihinde dünyaya gelen Hamza Andreas Tzortzis, Müslümanlık ve İslam üzerine yaptığı konuşmalar ve konferansları ile biliniyor. Yunan asıllı İngiliz Müslüman araştırmacı Hamza Andreas Tzortzis, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Hollanda, Malezya, Kanada ve Lübnan gibi farklı ülkelerde birçok üniversitede dersler vermiş, konuşmalar yapmıştır. 

Yunan asıllı İngiliz Hamza Andreas Tzortzis, 2014 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde de “Uyanın Artık” isimli bir konuşma gerçekleştirmiştir.

Profesör Lawrence Krauss, Profesör Simon Blackburn, Profesör Ken Gemes ve Profesör Dan Barker gibi pek çok ünlü profesör ile münazaralar gerçekleştiren Hamza Andreas Tzortzis, yeni Malcolm X olarak adlandırılıyor. 

Özellikle İslam ve Müslümanlık üzerine yaptığı sıra dışı konuşmalar ile adından sıkça söz ettiren Hamza Andreas Tzortzis, son olarak da yine Boğaziçi Üniversitesi’nde bir konuşma yapmış ve Atatürk’ün yaptığı inkılapları eleştirerek Atatürk hakkında “şeytan” açıklamasında bulunmuştu. 

Kitapları

— The Divine Reality: God, Islam and the Mirage of Atheism

Boğaziçi Üniversitesi’nde Yaptığı Konuşma 

Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki İslam Araştırmaları Topluluğu’nun düzenlediği organizasyonda konuşan Yunan asıllı İngiliz araştırmacı yazar Hamza Andreas Tzortzis, Atatürk’ün Cumhuriyet döneminde yaptığı inkılapları eleştirdi ve Atatürk’e “şeytan” dedi.

Boğaziçililer Alkışladı 

Yunan asıllı İngiliz araştırmacı yazar Hamza Andreas Tzortzis’in konuşması sık sık kahkaha ve alkışlarla bölündü. Tzortzis, konuşmasının sonunda tasdiklemek amacıyla sorduğu “şeytan mıdır” sorusuna konferansa katılan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri “şeytan” diyerek cevap verdi. Tzortzis ise “ben demedim, siz dediniz” diyerek konuşmasına devam etti.

Sosyal Medyada Gündem Oldu 

Günün en çok tartışılan isimlerinden olan Hamza Andreas Tzortzis, pek çok sosyal medya platformunda da eleştirildi. Ekşi Sözlük yazarları Boğaziçi Üniversitesi’nde söylenen bu skandal sözleri gündeme taşıdı. Hamza Andreas Tzortzis başlığı da yine gündeme giren konu başlıkları arasında yer aldı. 

Video ve detaylar için aşağıda yer alan bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.