Harese Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Harese nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Harese kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “harese” kelimesinden söz edeceğiz.

Harese Nedir? Ne Demek?

(isim)

  • Hırs

Bir şeyi yerine getirmek veya gerçekleştirmek için kişinin kendinde duyduğu yoğun arzu. Bu arzu kimi zaman insan için tehlikeli boyutta olsa da kimi zaman da kişinin motive olmasına neden olur.

Harese Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Yine aynı şekilde ”hırs”, ”ihtiras” ve ”haris” gibi sözcüklerin de kökeni harese kelimesidir.

Kelimesinin Kullanım Alanları

Arapça eski bir kelime olmasından dolayı, gündelik konuşma dilinde kullanılmaz.

Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Harese nedir bilir misin oğlum? Arapça eski bir kelimedir. bildiğin o hırs, haris, ihtiras, muhteris sözleri buradan türemiştir. Harese şudur evladım: develere çöl gemileri derler bilirsin, bu mübarek hayvan üç hafta yemeden içmeden, aç susuz çölde yürür de yürür; o kadar dayanıklıdır yani. ama bunların çölde çok sevdikleri bir diken vardır. gördükleri yerde o dikeni koparır çiğnemeye başlarlar. keskin diken devenin ağzında yaralar açar, o yaralardan kan akmaya başlar. tuzlu kan dikenle karışınca bu tad devenin daha çok hoşuna gider. böylece yedikçe kanar, kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından ölür deve. bunun adı haresedir. demin de söyledim, hırs, ihtiras, haris gibi kelimeler buradan gelir. bütün Ortadoğu’nun âdeti budur oğlum, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz.

Huzursuzluk, Zülfü Livaneli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.