Tekelinde Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Tekelinde nedir ve ne anlama geliyor? Tekelinde kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelimelerin anlamlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”tekelinde” kelimesinden söz edeceğiz.

Tekelinde Ne Demek?

Bir kişinin, bir kurum ya da bir otoritenin kontrolü ve hakimiyeti altında olan anlamına gelir. Özellikle bir işletmenin ya da ticari faaliyetinin kontrolünün kim ya da kimler tarafından sağlandığını ifade etmektedir.

Tekelinde Kelimesinin Kullanım Alanları – Örnekler

Tekelinde kelimesi daha çok -bir şeyin tekelinde, – şunun tekelinde, bir kurumun tekelinde şeklinde kullanımı yaygın olan bir kelimedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi bir işletme ya da ticari faaliyetinin kim ya da kimler tarafından kontrolünde olduğunu ifade etmek için kullanılır ve gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır.

Tekelinde Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Umutlarını yerle bir eden fırtınalar ne denli büyük olursa olsun, soylu, başkalarına güvenen bir insan olarak kal, hep inan içindeki sıcaklığa ve onu senden isteyeni geri çevirme. Bu sıcaklığı içinde hissettiğin an, onun yalnız sende bulunmadığına emin olabilirsin, çünkü insanca yaşamak kimsenin tekelinde değildir.

Panait Istrati

Mihail, Panait IstratiSayfa 59

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.