Hasan Cemal Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında?

Hasan Cemal, 1944 İstanbul doğumlu yazar ve gazetecidir.  Aynı zamanda Cemal Paşa’nın torunu olan Hasan Cemal, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesinden mezun olmuştur.

Eğitim Hayatı

Hasan Cemal’in babası Çorlu’da bulunan şeker fabrikasında çalıştığı için ilkokula bu ilçede başlamıştır. İlerleyen zamanlarda ise sırasıyla Ankara Mimar Kemal İlkokulu ve Atatürk Lisesi’nde eğitim görmüştür. Hasan Cemal lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamlamıştır. Üniversiteden 1965 yılında mezun olan Hasan Cemal (aynı zamanda askerden döndüğü yıl olan) 1969 yılında gazetecilik mesleğine merhaba demiştir. 

İlginizi Çekebilir:  Ali Düşenkalkar Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Eşi? Oynadığı Diziler?

Hasan Cemal Nereli

Hasan Cemal; İstanbul doğumlu olup, anneannesi Gürcü, babaannesi ise Serezlidir. Dedesi ise Çerkestir. Aynı zamanda Hasan Cemal’in büyük babası olan Cemal Paşa ise Midilli Adası doğumludur. 

Hasan Cemal Kaç Yaşında

1944 doğumlu olan Hasan Cemal, 75 yaşındadır. 

Askerlik ve İş Hayatı

Futbola özel bir ilgisi bulunan yazar, askerliğini tamamladığı zamana kadar Ankara Bahçeli Gençlik’te top koşturmuştur. Askerliğini ise yedek subay olarak tamamlamıştır. Sırasıyla Tuzla Piyade okulu ve Trabzon illerinde yedek subay olarak görev yapmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Instagram Fenomeni Kumru Türkmen Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Çalıştığı gazete ve dergiler; Anka Ajansı, Günaydın Gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi ve Sabah Gazetesi’dir. Bir dönem Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Aynı zamanda Hasan Cemal 2004 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Araştırma” ödülüne layık görülmüştür. Aynı zamanda yazar Harvard Üniversitesi Nieman Gazetecilik Vakfı tarafından Vicdan ve Dürüstlük ödülüğüne layık görüldü. Bu ödülü 2015 yılında alan yazar aynı zamanda bu ödülü Türkiye’den almayı hak eden ilk gazeteci olmuştur.Milliyet gazetesinde haftanın altı günü politika yazıları kaleme aldı. Nokta Dergisi Gazeteciler Cemiyeti Fıkra ödülünü kazandı. Hasan CEMAL hali hazırda T24’de yazmaya devam etmektedir. 

İlginizi Çekebilir:  Hande Aselbelis Şentepe Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Sevgilisi?

Hasan Cemal’in Özel Hayatı

Necla Aksoy ile 1971 senesinde dünya evine girmiştir. Bu evliliğinden Elif isminde bir kızı olmuştur. İkinci evliliğini ise Ayşe Sözeri ile 1996 yılında olmuştur. Defne isminde bir kızı vardır. Hasan Cemal Punto24 Bağımsız Gazetelik Platformu’nun kurucusu ve başkanıdır. 

Hasan Cemal’in 1 tanesi anı ve inceleme türünde 12 tane kitabı bulunmaktadır. 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir