Sağlık

Haşimato ve Gebelik: Haşimato Düşüğe Sebep Olur mu?

Son dönemlerde adından sıklıkla söz edilen haşimato tiroidi giderek yaygınlaşmakta. Haşimato otoimmüm bir rahatsızlıktır ve bağışıklık sisteminin tiroide bezlerine saldırmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi tirod bezlerini yabancı bir madde olarak algılar ve bunun sonucunda tiroidler hasar görür. Hasar gören tiroidler az çalışmaya başlar ve bu durum kişilerde hipotiroidiye sebep olmaktadır. Tiroid hormonlarının düşük seviyede olması kişilerde bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Yapılan bazı araştırmalar, hipotiroidiye sahip olan kişilerin düşük yapma riskleri bulunduğunu ortaya koymuştur. Tiroid hormonları fetüsün gelişmesi için oldukça önemlidir. Hormonların yeterli olmaması fetüs gelişimini etmektedir. Tiroid hormonlarının yeterli düzeyde olmaması kişilerde düşük oranını arttırabilir. Aynı zamanda haşimato hastalığı bağışıklık sitemi ile ilintili olduğu için bu durum çocuk gelişimi için önemlidir. Ancak bu durum kişileri oldukça korkutmaktadır. Bu stresin hastaları daha fazla yıprattığı ve bu stresin hastalıktan daha kötü olduğunu söylemek gerekmektedir. Hamilelik öncesi değerler dengelenmeli ve hamilelik sırasında TSH ve T4 ve T3 değerleri takip edilip dengede tutularak ve kontrollü bir hamilelik geçirilmelidir. Aynı zamanda kullanılan ilaçların dozunun ayarlanması ve hamilelik sürecinde kontrolü sağlanmalıdır. Aynı zamanda iyot alımının sağlanması da oldukça önemlidir. Bütün bunlara dikkat edildiği taktirde kişinin düşük riskinin azaldığını söylenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds