Sağlık

Microgynon Doğum Kontrol Hapı 2020

Günümüzde gebelikten korunma yöntemleri arasında en çok tercih edilen yollardan birisi de, doğum kontrol haplarının kullanımıdır. Kullanım pratikliği ve yan etkilerinin az olmaları nedeniyle, kadınların büyük bölümü bu yöntemle gebelikten korunmaktadırlar.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı doğum kontrol hapları içerisinde kullanımı en yaygın olan haptır. Doktorlarında gebelikten korunmak isteyen kadınlar için, en çok reçeteye yazdığı hapların başında gelmektedir.

İçeriğinin etkin maddeleri, levonorgestrel ve etinilestradiololan Microgynon Doğum Kontrol Hapı diğer doğum kontrol haplarına nazaran koruma etkisi en yüksek olan haptır. OKS, yani oral kontraseptif haplar sınıfında olan Microgynon, içeriğindeki maddeler yardımı ile servikal mukusun yoğunluğunu artırarak yumurtlamanın durmasını sağlar. Östrojen ve progesteron hormonlarını içeren hap, bu hormonların vücutta daha da artmasını yarar ve bu yolla istenmeyen gebelikleri önler. Microgynon doğum kontrol hapı doğru kullanılması ile paralel olarak, ilk kutudan itibaren istenmeyen gebelik durumlarından korumaya başlamaktadır.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı 2020 Nasıl Kullanılır?

Microgynon Doğum Kontrol Hapı kutularında 21 tane hap bulunmaktadır. Ağız yoluyla alınan hapın kullanımına regl gününün ilk günü başlamak gerekmektedir. Hap bol su ile çiğnemeden yutularak alınır. Sonraki günlerde kutuların üstünde bulunan yönlendirme ile her gün mutlaka aynı saatte alınması gerekmektedir. Burada en önemli husus, Microgynon doğum kontrol hapının aksatmadan her gün aynı saatte alınmasıdır. Gün atlamaları ve ilaç alım saatinin değişmesi, korumadaki etkinliğin azalmasına yol açar ve gebelik riskinin artmasına neden olur. Kutu bittikten sonra 7 günlük ara verilir, 7 gün sonra aynı şekilde yeni kutuya başlanır.

Microgynon gebelikten korumasının yanı sıra, akne dış gebelik, kemiklerde zayıflama, ağrılı adet görme, aşırı kanamalı adet kanaması, anemi gibi rahatsızlıklarda koruyucu etkiye de sahiptir. Microgynon doğum kontrol hapı cinsel yolla bulaşan hastalıklarda bir koruma sağlamamaktadır, bu nedenle bu hastalıklardan korunmak için alınması gereken önlemleri almak icap eder. 

Microgynon doğum kontrol hapı mutlaka doktor tavsiyesi ile alınması gereken bir haptır. Bazı olan hastalık durumlarında hapı kullanmak, kullanan kişiye zarar verebilir. Bu rahatsızlıkları şöyle sıralayabiliriz; Kan pıhtılaşmasını etkileyen bir rahatsızlık varsa, önceden kalp krizi veya felç durumları gerçekleştiyse, şeker hastalığı, migren, çok yüksek kan yağ düzeyi yani kolesterol, trigliserit oranlarının çok yüksek olması, kan basıncının çok yüksek olması ve gebelik gibi durumlarda mutlaka doktora danışılıp, kullanılması çok önemlidir.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı 2020 Fiyatı Nedir?

Tüm eczanelerde, Microgynon doğum kontrol hapını bulmak mümkündür. Doğum kontrol hapları arasında en ucuz fiyata sahip olması da Microgynon’un bir diğer özelliğidir. Bayer ilaç firmasının ürünü olan ilacın güncel fiyatı: 44.25 YTL’dir. Microgynon doğum kontrol hapı, bazı sağlık ocaklarında durumu müsait olmayan kadınlara ücretsiz olarak verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi