Havanda Su Dövmek Ne Demek?

Havanda su dövmek nedir? Havanda su dövmek deyiminin anlamı nedir? Havanda su dövmek ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “havanda su dövmek” deyiminden söz edeceğiz.

Havanda Su Dövmek Ne Demek?

Boş ve anlamsız işlerle uğraşmak, kişiye bir yarar ve kar getirmeyecek işlerle meşgul olmak anlamlarına gelen bir deyimdir. Havanda su dövmek deyimi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Havan Nedir? Ne Demek?

Fındık, ceviz veya biber gibi gıdaları un ufak hale getirmeye yarayan bir mutfak gerecidir. Tepesinde bulunan haznesine doldurulan gıdalar, ya tarafında bulunan kolla çevrilir ve toz haline getirilen bu gıdalar makinenin ağzında yer alan bölümden çıkarılır. Bir nevi patoz görevi görür.

Havanda Su Dövmek Deyiminin Kullanım Alanları

“Kaldırım mühendisi” şeklinde lügatımızda yer edinen tanımla aynı anlamlara gelmektedir. Kişiye herhangi bir yarar veya kar sağlamayacak işlerle meşgul olmak, boş işlerle uğraşmak, boş gezmek gibi anlamlara gelen bu deyim, ilgili özneler için kullanılır.

Deyimin gerçek anlamına baktığımızda, havanda su dövmek, nafile bir uğraştır. Zira su, ne kadar dövülürse dövülsün havandan çıkan yine su olacaktır. Zira suyun yapısı gereği bölünme, parçalanma veya ayrı ayrı parçalara bölünmesi mümkün değildir.

Daha çok işsiz kişiler veya iyi bir işte çalışmayan kişiler için bu deyim kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: