İpin Ucunu Kaçırmak Ne Demek?

İpin ucunu kaçırmak, ipin ucunun kaçması nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ipin ucunu kaçırmak” deyiminden ve deyimin anlamından söz edeceğiz.

İpin ucunu kaçırmak deyiminin, birbiri ile hemen hemen aynı anlamlara gelen karşılıkları bulunmaktadır. Bu anlamları şöyle sıralamak mümkündür.

Kontrolü Kaybetmek

Kontrol dışı olmak, kontrolü sağlayamamak anlamlarına gelir. Bir kişinin herhangi bir konu üzerinde kontrolü kaybetmesi, söz konusu işin kontrolünü elinde tutamaması anlamlarına gelir.

Abartmak

Bir işi yaparken ve bir konu üzerinde çalışırken söz konusu işin sınırlarını aşmak, işin belirli bir düzen içinde devam etmesini engellemek anlamlarında kullanılır. Bir iş için gerekli olan önem ve önceliği göz ardı ederek söz konusu işte mübalağa etmektir.

Çaresizlik

Kişinin kontrol altına alamadığı durumlarda “çaresizlik” anlamına gelen bir deyimdir. Toparlama sürecinin uzaması, dağılma ve kontrolü kaybetme anlamlarına gelir.

İpin ucunu kaçırmak deyimi daha çok kişinin kendi işlerinde “oto-kontrol” düzeyini geliştirmesi gerektiğini belirten bir sözdür. İnsanlar, fazla önem ve değer vermedikleri bir işte ipin ucunu kaçırabilir yani o iş üzerindeki kontrolü kaybedebilir. Bu durumlarda kişinin işi toparlaması uzun sürebilir. Bu açıdan kişinin işin başında “ipini sağlam tutması” gerekmektedir.

Genelde ipin ucunu kaçıran bireyler ‘nasıl olsa iş işten geçti’ diyerek ‘yattı balık yan gider’ mantığında davranırlar ve bu mantık işlerin daha da sarpa sarmasına neden olur. Eskilerin yine bu konu hakkında “eşeği sağlam kazığa bağlamak” deyimi vardır. Pişman olmamak, nedamet duymamak için kişinin ipin ucunu kaçırmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.