Deyimler ve Atasözleri

Ayağını Yorganına Göre Uzat Ne Demek?

Ayağını yorganına göre uzat ne demek? Ayağını yorganına göre uzat atasözünün anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ayağını yorganına göre uzat” atasözünden söz edeceğiz.

Ayağını Yorganına Göre Uzat Ne Demek?

Kişinin bir işi yapmadan önce o iş için gerekli olan şartları yerine getirmesi, ihtiyatlı davranarak söz konusu işte beklenmeyen sonuçların çıkmaması için çalışması anlamlarına gelir.

Ayağını yorganına göre uzat atasözü, kişinin kendi imkanları dahilinde hareket etmesi, boyunu aşan işlerden uzak durması, yeteneklerinin yetmediği alanlara girişmemesi gibi anlamlara da sahiptir.

Burada kast edilen en önemli anlam, bir kişinin kendi imkan ve yeterliliklerini hesap ederek bir işe girmesidir. Zira insan, kendi imkan ve yeteneklerinin dışında veya üstünde olan alanlarda zorlanır ve söz konusu işlerde başarısız olabilir.

Bu nedenden dolayı da insanların ayaklarını yorganlarına göre uzatması gerekir. Yorganına göre uzatmaması halinde ise başına beklenmeyen işler gelebilir.

Mesela asgari ücretle çalışan bir kişinin bütçesi bellidir. Bu kişinin 24 ay taksitle akıllı cep telefonu alması, bütçesini yani yorganını aşar. Şu an nerden bakarsanız 24 ay taksitle alınacak bir akıllı cep telefonu 2-3 asgari ücret civarındadır. Kişinin bu cep telefonunu alması, bir sonraki ayı çıkaramamasına neden olur. Kişi zorlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds