Havayı Koklayan Adam: Bünyamin Sürmeli Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Bünyamin Sürmeli kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Bünyamin Sürmeli’den söz edeceğiz.

Bünyamin Sürmeli Kimdir?

Bünyamin Sürmeli, Türk meteoroloji mühendisi ve hava durumu sunucusudur. 1975 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Sürmeli, İstanbul Teknik Üniversitesi, Meteoroloji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Meteorolojiye olan ilgisi de bu bölümde okurken başladı ve 1997 yılında amatör olarak hava tahminleri ile uğraşmaya başladı. Bünyamin Sürmeli, Kadir Çöpdemir ve Geveze ile tanıştıktan sonra radyoya telefonla bağlanarak hava durumları tahmininde bulundu. Söz konusu bu programda Geveze tarafından kendisine takılan ”Havayı Koklayan Adam” lakabı Bünyamin Sürmeli ile özdeşleşti.

Üniversite eğitimine devam ettiği sırada CNN Türk’ten teklif gelmesiyle profesyonel iş hayatına burada adım attı ve ilk yıllarında grafik desteğiyle kendi seslendirdiği hava durumu bültenlerini sunmaya başladı. Sürmeli daha sonra ise 2001 senesinden beri programın editörü oldu. Sürmeli, hafta sonu ekranlarda haber bülteni içerisinde hafta sonu ise detaylı bir şekilde hava durumunu ve tahminlerini vermeye başladı.

Öte yandan AKUT, GEA ve İstanbul Yelken Kulübü gibi kurum ve kuruluşlara meteoroloji eğitimleri veren Bünyamin Sürmeli ayrıca Hürriyet gazetesi ve Yatch Türkiye Dergisi’nde de yazarlık yapmaktadır. Sürmeli, çeşitli üniversite ve liselerde de söyleşi ve seminerlere katılmaktadır.

Meteoroloji hakkındaki yorumları ve çoğunlukla doğru çıkan tahminleri ile kısa sürede beğenilen ve dikkat çeken Bünyamin Sürmeli, CNN Türk ekranlarının da zamanla vazgeçilmez ve ikon isimlerinden birisi oldu. Sürmeli’nin düzgün diksiyonu da başarısının altında yatan bir diğer önemli etken.

YouTube Kanalı

Bünyamin Sürmeli CNN Türk’teki hava durumu tahminlerinin yanı sıra YouTube üzerinden de abonlerine hava durumu ve meteoroloji hakkında bilgiler veriyor. Sürmeli, YouTube üzerinde toplamda 10 bine yakın takipçi sayısına sahip. Öte yandan Sürmeli’nin izlenme sayısı da 650 binin üzerinde. Bünyamin Sürmeli’nin resmi YouTube hesabı için aşağıda yer alıyor:

Bünyamin Sürmeli’nin Çalışmaları

Belgeseller

  • Bünyamin Sürmeli, Alaska’da
  • Bünyamin Sürmeli’nin Arizona’da

Tv Programı

  • Bünyamin Sürmeli, Alaska’da
    Bünyamin Sürmeli İle Hava Durumu

Kaynak: Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.