Gezi

Havayolu Taşımacılığı ve Avantajları

Havayolu taşımacılığı en hızlı taşıma yöntemlerinden biridir. Acil, önemli ve hassas kargoların taşınmasında sıklıkla tercih edilir. Uçakla yapılan bu taşıma şekli kara ve denize göre maliyetli olsa da hızlı ve güvenilir olması havayolu taşımacılığının tercih edilme sebeplerindendir. Bunun yanı sıra her türlü kargonun taşınabilir olması da bu taşıma şeklini tercih edilebilir kılar. Uluslararası havayolu taşımacılığı ithalat ve ihracat yapan firmaların işini kolaylaştırır. Artan uçak sayısı ve lojistik sektöründeki deneyim hem sürecin hem de maliyetlerin optimize edilmesine katkı sağlar. Bu durum da müşteri maliyetlerine olumlu yansıdığından ülke ekonomisine dönüşü olumludur. Bunun yanı sıra neredeyse dünyanın çok büyük bir kısmına uçak ulaşımı olması da dünya ticareti açısından olumludur.

Havayolu Taşımacılığı Nedir?

Havayolu taşımacılığı müşteriden teslim alınan yükün istenilen sürede tam ve hasarsız olarak istenilen lokasyona teslimidir. Tek bir kargo uçağı kiralayarak sevkiyat talep edilebileceği gibi farklı müşterilerin yüklerinin olduğu bir konteyner ile parsiyel sevkiyat da talep edilebilir. Parsiyel yüklemeler müşteri için daha uygun maliyetlidir. Bu yüklemelerde mal cinsi ve yükün uçak kargo ile taşınabilir ağırlık ve boyutta ambalajlanmış olması önem taşır. Direkt sevkiyat tercih edilebileceği gibi aktarmalı uçuş da seçilebilir. Uçuş şekli, malın varış süresi, mal cinsi ve ağırlığı navlun maliyeti hesaplaması yapılırken dikkate alınır.

Havayolu Taşımacılığı Maliyet Hesaplama

Havayolu taşımacılığında maliyet hesabı ağırlık ya da hacimsel ağırlık üzerinden yapılır. Ürünün özel bir taşıma gerektirmeyen normal kargo ya da özel kargo olması fiyatı etkileyen diğer faktördür. Nakliye firmalarının en önemli maliyeti yakıt olduğundan taşıma sırasındaki yakıt maliyeti de navlun teklifi verirken dikkate alınır. Navlun hesaplaması sırasında ürünün istiflenip istiflenemeyeceği önemlidir. Ürünün istiflenemediği durumlarda hacimsel ağırlık dikkate alınır. Yükün hacimsel ağırlığı yükün toplam hacminin 167 kgs/cbm ile çarpılmasıyla bulunur. Hacimsel ağırlık x birim navlun + konşimento bedeli + diğer ücretler toplam navlun maliyetini verir.

Havayolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

Havayolu taşımacılığı yapan firmalar uluslararası bir kuruluş olan IATA(International Air Transport Association- Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) üyesidir. Birliğin belirlediği standart ve prosedürler her taşıma firmasının uyması gereken kuralları içerir. Taşıma sırasında kullanılan belgelerin bir kısmı yükleyici tarafından sağlanırken taşıma belgelerini kargo firması verir. Havayolu konşimentosu, kıymetli evrak özelliği taşır. 12 nüsha olarak düzenlenir. 3 adedi orijinaldir. Nüshalar; ithalatçı, ihracatçı ve nakliyeci olmak üzere dağıtılır. Konsolide yüklemelerde ayrıca ara konşimento havayolu firması tarafından düzenlenir. Diğer bir evrak ise malın teslim şekli, teslim yeri ve özelliğinin belirtildiği kargo manifestosudur. Yükleyici ise ürün ile ilgili doğru bilgi vermekle yükümlüdür. Yanıcı ve hassas kargo olması durumunda MSDS(Material Safety Data Sheet- Ürün Bilgi Güvenlik Formu) formunu sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca yükün havayolunun istediği şekilde paketlenmesi ve ambalajlanması da göndericinin sorumluluğundadır.

Havayolu Taşımacılığı Avantajları

Havayolu taşımacılığını en önemli avantajı esnek planlama imkanı sunmasıdır. Birden fazla nakliye firmasının olması vaktinde planlama yapmak için avantajdır. Bunun yanı sıra taşıma süresi kısa olduğundan firmaların öngörülebilir planlar yapabilmesine de olanak sağlar. Havayolu kargo taşımacılığı özellikle acil ve hassas mallarda kurtarıcıdır. Hızlı işlediği için gümrük prosedürleri de kısa sürede biter. Dolayısıyla kayda değer bir zaman avantajından söz etmek mümkündür. Dünyanın birçok yerine/yerinden düzenli ve sık aralıklarla uçuşun olması göndericinin depo maliyetine de olumlu yansır. Bunun yanı sıra havayolu firmalarının taşıma dışında gümrükleme, elleçleme, depolama, ambalajlama, depoya teslim gibi katma değerli hizmetler sunması müşterilerinin iş sürecine olumlu katkı sağlar. Sertrans etkin süreç yönetimi yanında katma değerli hizmetleriyle de yanınızda yer alır. Uzman ekibiyle profesyonel hizmet sunan Sertrans havayolu taşımacılığında iş ortağınız olabilir. Siz de havayolu taşımalarınız için firma ile iletişime geçerek yüklerinizi emin ellere emanet edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.