Hayali İhracat Nedir?

Hayali ihracat terimi 25 Aralık 1985’te uyanık işadamlarımız sayesinde dilimizde yer bulmayı başarmıştır. Peki hayali ihracat nedir? O dönemlerde yurtdışına ihracatın artması için teşvikler verilmeye başlamıştı. Bu teşviklerden haksız kazanç elde etmenin bir yolunu bulmaları da uzun sürmedi. Bir malı yurtdışına ihraç etmek için sahte evraklar düzenlendikten sonra, mal göndetilmiş gösteriliyordu. Bu belgeleri sonrasında merkez bankasına ibraz eden firmalarda vergi farkını ve teşviğini almış oluyorlardı. Terimin ortaya çıkışı da işte tam bu dolandırıcılığın ortaya çıkmadı ve ilk davanın görülmesiyle oturmuş oldu.

İlginizi Çekebilir:  İş Bankası Otomatik Tahsilat Ne Demek?

Hayali ihracat terimine örnek vermek gerekirse; Terlik ihracatına vergi iadesi yapılıyor tam o sırada bazı firmalar hayali bir şekilde bu ihracatı yaptıklarını göstetiyor ve haksız kazanç eld ediyorlardı.

Yurtdışına kaçan dövizlerin geriye getirilmesi için bazı yolların aranması gerekiyordu. Turgut Özal hükümetinin temel politikalarından birisi yurtdışındaki dövizleri iç piyasaya geri sokmak oldu. Ekonominin bunalıma girdiği dönemlerde yeni icatlarla hayali ihracat gibi şeyler ortaya koymuşlardır.

İlginizi Çekebilir:  A Credit Ne Demek?

Ticari hayat harekete geçince bu şekilde hikayeler gelişmeye başladı.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz