Deyimler ve Atasözleri

Haybeden Sallamak Nedir? Ne Anlama Gelir?

Atasözleri ve deyimler sözlüğünün en nadide örneklerinden birini teşkil eden haybeden sallamak deyimi ne anlama geliyor? Haybeden sallamak deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen deyimler ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca haybeden sallamak deyiminden, anlamından ve gündelik yaşamadaki kullanımından söz edeceğiz. İşte kısaca haybeden sallamak deyimi. 

Haybeden Sallamak Nedir? 

Herhangi bir zorluk çekmeden, efor sarfetmeden sallamak, atıp tutman anlamlarına gelen bir deyimdir. Deyimin kökeninin yük hayvanlarının sırtına geçirilen ve iki tarafında da göz ve odaları olan hasırdan yapılmış olan dokuma türü olduğu tahmin edilmektedir. 

Haybeden sallamak deyimi, daha çok boş konuşan, sadece konuşan fakat hiçbir icraatı olmayan kişiler için kullanılmaktadır. 

Deyimin eş anlamlısı olarak “safi rüzgar” deyimini gösterebiliriz. Herhangi bir ortamda “yaparım, yapacağım, halledeceğim” gibi sözler sarf eden kişiler için de yine haybeden sallamak deyimi kullanılır. 

İçi boş, asılsız ve mesnetsiz açıklama ve iddialarda bulunanlar için de bu deyimin kullanılması uygundur. 

Öte yandan kişilerin bu sözlerinde deyimde geçen “haybe” kelimesi önemlidir. Haybeden, bir dayanağı olmayan, dayanaksız, asılsız anlamları katar. Aynı zamanda “bedavadan” anlamı da katar.

Sitemizde yer alan diğer atasözleri ve deyimler için sitemizin “Deyimler ve Atasözleri” kategorisine tıklamanız yeterli olacaktır. Görüş ve önerilerinizi yorumlarda veya sayfamızın iletişim bölümünden bizlere bildirebilirsiniz. İyi okumalar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds