Biyografi

Hayko Bağdat Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında? Neden Almanya’da Yaşıyor?

Hayko Bağdat kimdir, nereli ve kaç yaşında? Hayko Bağdat neden Almanya’da yaşıyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca “Hayko Bağdat”tan söz edeceğiz.

Hayko Bağdat Kimdir?

— Gazeteci
— Yazar

1976 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Hayko Bağdat, ilköğretimini İstanbul’da bulunan Özel Esayan Ermeni İlkokul’unda tamamladı. Daha sonra yine İstanbul’da bulunan Pangaltı Özel Mıhitaryan Ermeni Lisesi’nde ortaokul ve lise eğitimini tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde lisans eğitimine devam eden Bağdat, babasının ani vefat sonrasında eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Hayko Bağdat’ın Kariyeri

2002 senesinde Yaşam Radyo’da Türkiye’deki azınlık meselelerini gündeme taşıyan “Sözde Kalanlar” isimli programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenen Hayko Bağdat, kariyerinin ilk adımını burada attı.

Hayko Bağdat’ın sunup yönettiği bu program, Türkiye’de Ermeni vatandaşlar ile ilgili yayın yapan ilk program olurken Bağdat da Ermeniler ile ilgili yayın yapan ilk programcı oldu.

2003 senesinde Marmara Gazetesi’nde kariyerine devam eden Hayko Bağdat, bu gazetenin Türkçe bölümünde haftalık köşe yazıları yazmaya başladı. 2007 senesinde Hrant Dink cinayetinden sonra davanın akıbetini sürdüren “Hrant’ın Arkadaşları” isimli ekibin kurucuları arasında yer aldı.

Birçok gazete ve dergide makaleler kaleme alan Hayko Bağdat, 2012 senesinde İMC TV’de Roni Margulies ile beraber “Azı Karar Çoğu Zarar” adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Öte yandan Taraf Gazetesi ve e-gazete Diken’de köşe yazıları yazmaya devam etti.

2016 senesinde kendisine yönelik artan tehdit ve baskılardan dolayı Almanya’nın başkenti Berlin’e taşındı. Burada bir sene sonra “ozguruz.org” adlı internet sitesinin Can Dündar ile birlikte kuruculuğunu yaptı. Daha sonra ise aynı sitenin yöneticiliğini yaptı.

Gazeteci ve yazar Hayko Bağdat’ın ilk kitabı olan Salyangoz, 2014 yılında yayınlandı.

Özel Hayatı

Hayko Bağdat, evli ve iki çocuk babasıdır.

Hayko Bağdat Hakkında Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar

belma bağdat, hayko bağdat yazıları, hayko bağdat almanya, hayko bağdat kaçtı mı, hayko bağdat cemaat, hayko bağdat neden almanyada, hayko bağdat hdp, hayko bağdat instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi