Zerk Nedir? Zerk Etmek Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Zerk nedir? Zerk kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarda kullanımı eskiyen ya da unutulmaya yüz tutan çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda da yine unutulmaya yüz tutan ”zerk” kelimesinden söz edeceğiz.

Zerk Nedir? Ne Demek? 

Zerk, isim. 

Sıvı bir maddeyi iğne veya şırınga yardımı ile vücuda enjekte etmek, vücuda dahil olmasını sağlamak anlamlarına gelir. Yine aynı şekilde ”içeri girmek”, ”sızmak”, ”bünyeye dahil etmek” gibi anlamlara da gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Şifahi Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Zerk Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Zerk kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelimenin orijinal formu Arapçadır.

Zerk Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir? 

Zerk kelimesi kullanımı eskiyen bir kelimedir. Daha çok -etmek yardımcı fiiliyle kullanımı yaygın olan bir kelimedir. Aşağıdaki bölümde cümle içindeki kullanımlarını görebilirsiniz.

Zerk Etmek Cümle İçi Kullanımı 

Ne kadar tanıyoruz İbni Sina’yı? Halk, efsanelerini hatırlıyor zaman zaman. Üstat, güya ölümün çaresini de bulmuş. Öldükten sonra, bulduğu kırk ilacın damarlarına zerk edilmesini vasiyet etmiş. Şakirdi vasiyeti yerine getirirken üstadın dirilmeğe başladığını görmüş. O kadar heyecanlanmış ki elinden şırıngayı düşürmüş ve büyük sır böylece kaybolmuş.
Cemil Meriç
Kültürden İrfana, Cemil Meriç
Sayfa 218 – İletişim yayınları

Yalan bir iktidar kurma aracıdır. Kitlelere zerk edildiğinde ortaya kontrol edilemez canavarlar çıkarır. Bu yüzden iktidarlar yalancıdır. Çünkü iktidar, insanın insandan ya da insanın diğer canlılardan “üstün” veya daha “yüce” olabileceği yalanı üzerine kuruludur. Bundan dolayıdır ki iktidar varlığını sürdürebilmek için yalanla beslenir. Bu dünyanın herhangi bir köşesinde herhangi bir iktidar özelinde de böyledir. İktidar yalancıdır. Güç yalan ister. Yalan ona inanacak, güce boyun eğecek insan ister.
Kolektif
Kafa Dergisi Sayı: 49, Kolektif
Sayfa 11 – Mahir Ünsal Eriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir