Ekonomi

Hazır Ofis Dezavantajları

Hazır ofis ya da sanal ofis olarak adlandırılan sistem son yıllarda pek bir meşhur oldu. Her yerde reklam üzerine reklamla çok avantajlı olduğu anlatılıyor. Gerçekten de hem maliyet hem de pratik olması açısından yadsınamaz olumlu yanları var. Biz de kendimize şu soruyu sorduk ve sonuçları sizinle paylaşmak istedik; ‘Hazır ofis dezavantajları nelerdir?’ 

Ben sadece şirketim için adres göstereceğim başka bir şeye gerek yok diyorsanız bu seçenek avantajlı görünüyor. Hadi ayda bir de toplantınız olsun. Aylık 150-200 lira gibi sembolik rakamlarla bu işi halledebilirsiniz. Lakin olumsuz tarafın devreye girdiği nokta; eğer ofisi düzenli olarak kullanmak isterseniz belli bir saatin üzerinde ortak alan kullanımı veya toplantı odası rezervasyonu isterseniz yüksek miktarda ödemeler yapmak durumunda kalırsınız. Bunun hesabını dikkatli yapmak gerekir. Misafiriniz geldiğinde bir toplantı odasında birkaç saat görüşme için 200-300 TL ödemek yerine ofiste çalışmanız gereken bir konu değil ise güzel bir restaurantta yemek yemeniz daha mantıklı olacaktır. Tabii ki prestij açısından olumlu olsa da ofiste vakit geçirmek ve ayda 2-3 kez toplantı odası kullanımı istediğinizde bu tutar bir anda aylık 2-3 bin liraya fırlamış olacak ve neredeyse tamamen şirketinize ait kiralanmış bir ofis maliyetlerine gelmektedir. Tüm hazır ofis, sanal ofis firmalarının reklamda bas bas bağırsrak sınırsız çay-kahve ikramı diye bahsettiği 3-4 bardak çay için bunu göze almaya değmez.

İlk başta söylenildiği gibi sadece adres olarak gösteririm, telefonlarım cevaplansın yeterli diyorsanız gayet mantıklı olabilir. Ayrıca şu var ki telefon cevaplama santral hizmeti artık günümüzde fazla matah bir şey olmaktan çıkıp aylık 20TL gibi bir ücret ile mobil sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.