Headers Muayeneden Geçer mi?

Headers sistemi ve düz boru aracın performansını bir tık artırsa da egzoz sesi kat iptali olacağından dolayı muazzam bir artış olduğu için modifiye tutkunları tarafından çokca tercih ediliyor. Ülkemize TÜV Türk muayene standartları geldi geleli sıkılaşan koşullar bu headers ve düz boru takılmasına çoğu zaman izin vermiyor. 

Öncelikle işlevine bakalım ve yasak olup olmadığını mantığımıza yatırarak öğrenmiş olalım. Motorun içinde yanma odası bulunur yanma tepkimesi hava ve yakıtın belirli oranlarda karışmasından sonra gerçekleştiği için burada bu işlemin oranı aracın performansına direkt olarak yansır. Headers işlevi ise burada ortaya çıkan atık gazın hat boyunca egzoza kadar daha rahat iletilmesini sağlamaktır. Böylelikle tepkimeden alınan verim maksimum olacak ve pistonların hareketi çok daha rahat olacaktır.

Headers Muayeneden Geçer mi? Neden Geçmez?

Şunu unutmayın aracınıza yaptırdığınız çoğu teknik tadilat muayeneden geçmez. Aynı şekilde headers muayeneden kalır. Nadiren arkadaş ortamında kat iptali, düz boru ve/veya headers ile muayeneden şans eseri geçenleri duyarsanız kulak asıp da işinizi riske atmayın.

  • Egzoz emisyonunu yükselttiği,
  • Standart dışı desibel ürettiği,
  • Aracın fabrika çıkışı teknik yapısı tadilat edildiği,

İçin headers muayeneden kesinlikle geçmez. İki kere iki dört kadar net bir bilgidir.

51, 60’lık Düz Boru Muayeneden Geçer mi?

Düz boru motordan çıkan atık gazın geçtiği kanaldaki filtreleme işlevi gören katalitik konvertör gibi parçaları tamamiyle iptal edip yerine 51 veya 60 cm boylarında boru çekilmesi demektir. Düz boru da aynı headersda olduğu gibi muayeneden kesinlikle geçmez. Tofaş marka araç sahipleri düz boru işlemini sıklıkla tercih etmektedir. Bunun nedeni düşük maliyet ve kısa bir işçilikle düz boru hattı çekilmesidir. Tofaş düz boru muayeneden geçmez. Tıpkı tüm araçlarda olduğu gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber