Otomobil

Citroen BSI Arızası

Citroen araçlarda olduğu gibi Peugeot marka araçlarda da meydana gelen arıza aracın beyniyle alakalı olabileceği gibi sigorta kutusundaki sigortalardan birinin atmasıyla meydana gelebileceğinden dolayı Citroen BSI arızası tamir maliyeti 5 lira da tutabilir 500 lira da. Fakat resetleme yaparak hatayı çözebileceğiniz için bu sistemin nasıl resetleneceğini adım adım sizlerle paylaşacağız.

Citroen BSI harflerinin açılımı Body Control Unit yani Gövde Kontrol Ünitesi olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Citroen ve Peugeot marka araçların sigorta kutusu ve ECU (beyin) kısmını işaret etmektedir. 

Citroen BSI Nerede?

BSI ünitesi Citroen araçların torpido gözünde bulunur. Torpidoyu açtıktan sonra ufak kapağı açarak sigorta kutusu, ecu yani BSI sisteminin hepsine ulaşabilir ve müdahale edebilirsiniz.

BSI aracınızın tüm elektronik sistemini kontrol eder ve aküden enerji alarak anahtarın immobilizer sistemini okumasından sileceklerin çalışmasına kadar tüm işleyişi düzene sokar ve tüm donanımın sigorta kutusunu bulundurur. Araç aküsünü değiştirdiğinizde ya da durup dururken elektronik aksamla ilgili bir problem yaşadığınızda aklınıza ilk olarak BSI gelmeli ve bu sistemi resetlemelisiniz.

Citroen ve Peugeot BSI Resetleme

Sistemi sıfırlamayı servise gitmeden aşağıdaki adımları uygulayarak kendiniz yapabilirsiniz.

 • Sürücü kısmındaki pencereyi ve kaputu açın,
 • Tüm kapıları ve radyo, klima gibi tüm elektronik donanımı kapalı konuma getirin,
 • Açık pencereden kontak anahtarını çıkarın,
 • Akü bağlantısını tamamen kesin ve 10 dakika bekleyin,
 • Akü bağlantılarını sırasıyla geri takın,
 • Kapıyı açmadan camdan uzanarak kontağı açın (sadece kontak tek tık),
 • Farları açın,
 • 30 saniye bekleyin ve aracı çalıştırın.

Bu şekilde sistemi resetlemiş olacaksınız. Sigorta kutusu vey ECU sistemini değiştirmeniz gerekirse aracınıza uygun bir kit olmalı araç anahtarları ile birlikte değiştirilmelidir.

One thought on “Citroen BSI Arızası

 • Mehmet Yorul

  Aracım 2005 Citroen C4 1.6 benzin LPG li 2 günde akü boşalıyor bsi arısası denildi yardımcı olabilirmisiniz

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds