Heavy Metal Fanları için 25 Güzide Şarkı (+Bonuslar!)

Evet, arkadaşlar. Mainstream’leri bir kenara bırakıyoruz. Sonuçta bu camiada sadece Metallica ve Iron Madien şarkı yapmıyor. Dünyada yüzlerce heavy metalin uçsuz bucaksız alt türlerinde müzik yapan gruplar var ve sizler için de farklı türlerde metal yapan bu gruplardan, kulağınızın pasını silecek 25 harika şarkı derledik. Şarkıların sahibi olan gruplar ile de ilgili açıklamalar yapıp kısa kısa bilgiler vereceğiz. İyi okumalar!

25. Deathstars – Death Dies Hard

Deathstars, 2001 yılında kurulmuş bir endüstriyel metal grubudur. Grup metal camiasına black ve death metal ögelerinden yararlanarak adım atmıştır. Ancak şarkılarındaki elektronik tarzı hiçbir zaman kaybetmemeleri nedeniyle bu tarzlar içinde yer almazlar. Hala aktif olan Deathstars, son stüdyo albümlerini 2014 (The Perfect Cult) yılında çıkarmışlardır.

24. Paradise Lost – Illumination

Paradise Lost, adını John Milton’ın ”Paradise Lost” şiirinden alan 1989 yılında kurulan bir gotik metal grubudur. İlk çıkışları doom metal ile olmasına karşın 1991 yılında çıkardıkları ”Gothic” albümüyle tarzlarını değiştirmişlerdir. Son albümleri 2015’te çıkardıkları ”The Plague Within”dir.

23. Pallbearer – I Saw The End

Pallbearer, 2008 yılında Amerika’da kurulmuş bir doom metal grubudur. İlk olarak 2010 yılında 3 şarkılık bir EP yayınlayarak gündeme gelmişlerdir. İlk uzun soluklu albümlerini (Sorrow And Extinction) 2012 yılında yayınlamışlardır. Nuclear Blast firmasıyla çalışan Pallbearer, ”Heartless” albümünün (2017) turnelerine devam etmektedir.

22. Meshuggah – Do Not Look Down

Meshuggah, 1987 yılında İsveç’te kurulan bir ekstrem metal grubudur. Grup Rolling Stone tarafından en öncemli 10 hard rock ve heavy metal grubu arasında gösterilmiştir. Ayrıca Alternative Press tarafından da günümüzün en önemli metal grubu ilan edilmiştir. Son albümeleri olan ”The Violent Sleep Of Reason”ı 2016 yılında çıkarmışlardır.

21. Venom – From The Very Dephts

Venom, 1979 yılında Newcastle/İngiltere’de kurulmuş bir death/thrash metal grubudur. Bu grup, New Wave Of British Heavy Metal akımının öncülerinden kabul edilir. Venom’un 1982 yılında çıkardığı ”Black Metal” albümü black metal tarzının doğmasını sağlamıştır.

20. Ill Nino – What Comes Around

Ill Nino, 1998 yılında New Jersey’de kurulmuş bir nu metal grubudur. Baterist olan Dave Chavarri tarafından kurulan grup, kökeni ve şarkılarda kullanılan Latin halk müziğine özgü müzik aletleri nedeniyle Latino Hardcore türüne de bağlı kalır. Üyelerinin her biri İspanyol olan bu grup günümüzde İngilizce, İspanyolca ve Portekizce şarkılar yapmaya devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Yamaha Clavinova Ne Demek?

19. Sodom – Agent Orange

Sodom, 1981’de kurulan Alman thrash metal grubudur. Kreator, Destruction ve Tankard gruplarıyla beraber ”The Big Teutonic Four”dan biridir. Sodom’un en iyi parçalarından biri olarak alınan Agent Orange, ABD ordusu tarafından Vietnam Savaşı’nda kullanılmış bir kimyasal silahın adıdır.

18. As I Lay Dying – My Only Home

As I lay Dying, 2001 yılında kurulmuş ABD’li Metalcore grubudur. 6 stüdyo albümü yayınlayan bu grup, metalcore ve melodik death metal tınılarını şarkılarında özleştirmiştir. Ama çok sık başvurulan clean vocal’ler grubun asıl türünün metalcore olduğunu kanıtlar niteliktedir. As I lay Dying, 2014 yılında dağılmıştır.

17. Opeth – A Fleeting Glance

Opeth, 1990 yılında İsveç’te kurulmuş bir progresif metal grubudur. Etkin olduğu yıllardan günümüze kadar caz, progresif rock, geleneksel rock, blues ve klasik tarzdaki müziği metal müzikle harika bir tutarlılıkla harmanlamıştır. Şarkılarında akustik gitar ve yumuşak vokallerin yanı sıra, aynı zamanda sert melodiler ve brutal vokallere de rastlayabileceğimiz çok renkli bir gruptur.

16. Mastodon – Megalodon

Mastodon, 1990’da Georgia/ABD’de kurulmuş bir başka progresif metal grubudur. Grup 6 tane stüdyo albümü çıkartmıştır ve bu albümlerden biri olan ”The Hunter”, Billboard 200 listesine 10.sıradan giriş yapmayı başararak harika bir başarı elde etmiştir.

15. Arch Enemy – You Will Know My Name

Arch Enemy, 1995 senesinde Halmstad/İsveç’te kurulan bir melodik death metal grubudur. İlk kadroda bulunan brutal vokal Angela Gossow ayrıldıktan sonra, yerine Alissa White-Gluz gelmiştir. Fanlar arasında ikilik yaratan bu durum, grubun eski hali ve yeni hali arasında bir köprü görevi görmüştür. Grup geçtiğimiz günlerde ”World Is Yours” adlı bir single yayınlamışlardır.

14. Lordi – House Of Ghosts

Lordi, 1996’da kurulan Finlandiya kökenli Power metal/Hard Rock grubudur. Şarkılarında işledikleri canavar teması nedeniyle power metal, rock ezgilerini sertleştirerek kullandıkları sebebiyle de hard rock türü içinde alınırlar. Lordi’nin en büyük başarısı, 2006 yılında Atina’da düzenlenen Eurovision Şarkı yarışmasında ”Hard Rock Hallelujah” şarkısıyla birinci olmasıdır. Bu birincilik, tarihte ilk kez bir metal grubunun Eurovision’u kazanmasından ötürü metal camiasına yeni bir kapı aralamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Despacito Yeter Artık!

13. Sentenced – Excuse Me While I Kill Myself

Sentenced, 1989 yılında Finlandiya’da kurulmuş, ilk yıllarında melodik death metal yapan son dönemlerinde gotik metal tarzı eserler veren bir heavy metal grubudur. Sentenced’in ilk adı ”Deformity”ydi. Grup elemanlarının değişmesiyle adı da değişti. Sentenced, 2005 yılında metal dünyasından ayrılmıştır.

12. Gojira – Born In Winter

Gojira, 1996 yılında Fransa’da kurulmuş bir progresif/death metal grubudur. 2001 yılına kadar Godzilla adıyla anılan grup, daha sonraları Godzilla’nın Japonca’da ki telaffuzu sebebiyle adlarını Gojira olarak değiştirmişlerdir. Fransızca ve İngilizce şarkıları olan bu grup; 6 stüdyo albümü, 1 EP ve 3 Live Performance DVD’si yayınlamışlardır.

11. Helloween – Wanna Be God

Helloween, 1984 yılında Almanya’da kurulan bir speed/power metal grubudur. Grup, 1985 yılında çıkan ilk albümleri ”Helloween” ile power metal öncülerinden biri olmuştur. Hala aktif olan Helloween, son albümünü 2013 yılında (Straight Out Of Hell) çıkarmıştır.

10. Megadeth – Public Enemy No.1

Megadeth, Grammy ödüllü ABD’li Thrash metal grubudur. Grup, ”Dystopia” ile Grammy En İyi Metal Performansı Ödülü’nü almıştır (2017). Big 4’dan biri olan Megadeth, 2016 yılında Rock Off kapsamında ülkemizde konser vermiştir.

9. Dark Tranquillity – The Mundane And The Magic

Dark Tranquillity, İsveç kökenli ve 1989’da kurulan melodik death metal grubudur. Bu alanda en uzun süredir aktif olan DT, aynı zamanda İsveç death metali denilen tarzın da yaratıcılarından biri olmuştur.

8. Iced Earth – The End?

Iced Earth, 1984’te kurulmuş; Thrash metal, Power metal ve Progresif metal tarzlarını bir araya getirmiş ABD’li bir metal grubudur. Gruba en son dahil olan Stuart Block, Stucifer lakabıyla anılmaktadır. Parçalarında genellikle savaş, yok oluş, kıyamet ve ölümü konu seçen Iced Earth, günümüzde de müziğe devam etmektedir.

7. Five Finger Death Punch – Wrong Side Of Heaven

5FDP, 2005 yılında ABD’de kurulmuş bir groove/nu metal grubudur. Grup, 2005’te Zoltan Bathory ve Jeremy Spencer tarafından kuruldu. İlk albümlerini 31 Temmuz 2007’de (The Way Of The Fist) çıkardılar.

6. Rhapsody Of Fire – Queen Of The Dark Horizons

Rhapsody Of Fire, İtalyan bir senfonik power metal grubudur. Grup, kurulduğu yıldan beri (1993) 11 adet stüdyo albümü yayınladı. Her albümde farklı bir öyküyü anlatılır ve aynı albümde bulunan tüm şarkılar birbiriyle bağlantılı bir efsaneyi konu alır. Şarkılarında kullandıkları yöresel ezgiler, senfonik power metal türünde öncü olmalarını sağlamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Rapte Autotune Nedir? Nasıl Yapılır? Hangi Rapçiler Autotune Kullanıyor?

5. Kreator – Totalitarian Terror

Kreator, 1982 yılında Almanya’da kurulan bir thrash metal grubudur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kendisi The Big Teutonic Four’dan biridir. Şarkılarında Almanya’nın (Essen, Ruhr Bölgesi) sanayi kirliliğini sıkça konu edinir.

4. Anthrax – Zero Tolerance

Anthrax, 1984 yılında ABD’de kurulan, Megadeth gibi ”Big Four” dörtlüsüne dahil olan bir thrash metal grubudur. Grup, adını ”Şarbon” hastalığından alır. Bir çok kez eleman değiştiren bu grubun son hali şu şekildedir: Scott Ian (Lead Guitar), Charlie Benante (Drum), Frank Bello (Bass Guitar), Jon Donais (Rhytm/Solo Guitar), Joey Belladonna (Vocal).

3. Overkill – Armorist

Overkill, 1980 yılında adını Motörhead’in ”Overkill” şarkısından alan ABD çıkışlı bir thrash metal grubudur. Son stüdyo albümünü 2014 yılında (White Devil Armory) çıkaran Overkill, eski kurt thrash gruplarından biri olarak aktifliğini hala sürdürmektedir.

2. Black Sabbath – Never Say Die!

Black Sabbath, 1968 senesinde Birmingham’da Tony Iommi, Ozzy Osbourne, Geezer Butler ve Bill Ward tarafından kurulan heavy metal grubudur. Genellikle heavy metal türünün kurucusu olarak kabul edilirler. Tam tamına 19 tane stüdyo albümü yayınlayan efsane grup, ”The End Tour” ile bu sene jübilesini yapmıştır. :'(((

1. Accept – From the Ashes We Rise

Accept, 1970 yılında Udo Dirkschneider tarafından kurulmuş Alman heavy/classic metal grubudur. 1980 yılında yayınladıkları ”I’m A Rebel” albümüyle büyük bir başarıya ve hayran kitlesine ulaşan Accept, classic metal türünün öncüsü olarak kabul edilir. Judas Priest’in dünya turuna katıldıklarında seslerini herkese duyurmayı başardılar ve günümüze kadar harika şarkılar bestelemeye devam ettiler.

BONUS: Ustalara Saygı Kuşağı

White Lion – Goin’ Home Tonight (Glam Metal)

Van Halen – You Really Got Me (Glam Metal)
EXTRA BONUS: David Lee Roth’un kalça kıvırtışı!

 

KISS – Rock & Roll All Nite (Hard Rock/Classic Metal)

Electric Light Orchestra – Mr. Blue Sky (Senfonik Rock)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi