Muhalefet Ne Demek? Sözlük Anlamı

Muhalefet, bir düşünce, eylem veya ideolojiye karşı çıkmak, destek vermemek, arkasında durmamak ve bu düşünce, eylem ve ideolojileri eleştirmek anlamlarına gelen dilimize Arapçadan geçmiş bir kelimedir.

Daha çok siyaset alanında duyduğumuz ve kullanıma aşina olduğumuz muhalefet kelimesinin aslı “Ha, Lam ve Fe”!harfleridir. Üç harf üzerine çekimlenen muhalefet kelimesi muhalif ile aynı kökten gelir.

İlginizi Çekebilir:  Laikçi Nedir? Kime Denir? Ne Demektir?

Haberlerde ya da meteoroloji uzmanlarının sıklıkla kullandığı tabirlerde de “hava muhalefeti” kelimesine yine aşinayız.

Hava muhalefeti nedeniyle yolda kalan, mahsur kalan, kalkamayan uçak gibi haberlerdeki muhalefet kelimesinin anlamı ise havanın engel olması, kötü havanın bir şeyi engellemesidir. Kötü hava şartları nedeniyle meydana gelen bir olayda “hava muhalefeti” kelimesi sıklıkla kullanılır. Ya da beklenmeyen bir hava olayında vapur ve uçak seferleri iptal olduğunda “muhalefet” kelimesini gerekçe olarak sıklıkla duyarız

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Beyhude

Muhalefetin günümüzdeki gerçek manası ise parlementoda iktidar partisinin karşısında en fazla koltuğa sahip olan birinci veya ikinci partiye muhalefet partisi denir. Ana muhalefet partisi ise en çok sandalyeye sahip olan partiye denir. Örneğin bu yüzden CHP bir “ana muhalefet” partisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri