Sagopa Kajmer: Her Yaşta Farklı

Sagopa Kajmer, Sago veya Yunus Özyavuz. Türkiye’nin en önemli müzisyenlerinden biri olan ve mahlası Sagopa Kajmer ile bilinen Yunus Özyavuz, sevenleri için bambaşka birisi. Her yaşta Sagopa Kajmer’in şarkılarının tadı ve şarklılarından alınan haz bambaşka oluyor. İlkokulda dinlenilen şarkısı belki o zamana kadar öyle tarz bir müzik dinlememiş olmanın verdiği heyecanla enteresan gelebiliyor. Lisede, ergenliğin de verdiği duygusal yoğunlukla şarkıları “melankolik” olabiliyor. Üniversitede aslında geçmiş iki dönemde olduğu gibi dinlenilmeyen Sagopa Kajmer, bu sefer kendisini çok daha ağır ve bir o kadar da baskın hissettiriyor. Mezun olduktan sonra Sagopa ise “yahu bu adam ne yazmış be” dedirtiyor.

İlginizi Çekebilir:  Gerizler Başı Türküsü Hangi Yöreye Ait? Gerizler Başı Sözleri ve Hikayesi

Kelime haznesi bu denli geniş ve derin olan; bence bir o kadar da kalifiye (ÖSS Başarısı) bir müzisyen Türkiye’de zor bulunur. Kendisi, her yaşta farklı hissettiren bir sanatçı.

Evet, bunu yapmak, becerebilmek büyük bir iş. Dönemlik, hatta mevsimlik parlayıp daha sonra sönen ve ismi, cismi, adı, sanı, şarkı sözü ve siması bile bilinmeyen onlarca şarkıcı, sanatçı ve müzisyen var. Sagopa Kajmer, bu genellemenin her zaman dışında olacak yetenek ve hünerde birisi.

İlginizi Çekebilir:  Neşet Ertaş Demek

Son albümleri, geçmiş albümlerini mumla aratıyor olabilir; hatta bundan sonraki çıkaracağı albümler de son çıkardığı albümlerinden kötü olabilir. Fakat bu, Sagopa Kajmer’in efsanevi olmasına engel değil.

Kopya Kalpler’den Baytar’a; Düşersem Yanarım’dan, Muamma’ya Sagopa Kajmer’in her bir parçası, kişiye her yaşında farklı manalar yükleyen eserlerdir.

İlginizi Çekebilir:  Susamam Şarkısı Sözleri ve Yorumu #SUSAMAM

Kendisini diğer rapçilerle kıyaslamanın gereksiz olduğunu ifade ettikten sonra kendisinin diğer rapçilerden çok ama çok farklı bir çizgisi olduğunu, yıllar geçse de unutulmayacak bir kişi olduğunu belirtmek istiyorum. Sagopa Kajmer dinleyenler de en az benim kadar düşünüyorlardır.

Sagopa Kajmer ve Kolera Ayrıldı Mı?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi