Biyografi

Helmuth Theodor Bossert Kimdir? Hayatı? Görüşleri? Eserleri?

Helmuth Theodor Bossert, Alman sanat tarihçisi, filolog ve arkeolog olarak bilinir. Karatepe’deki Hitit kalesi kenti kazıları ve Hitit hiyerogliflerinin tercümesini sağlayan çift dilli yazıtların keşfi ile tanınmıştır. 11 Eylül 1889 tarihinde Landau, Almanya’da doğdu. 1908 yılında liseden mezun olduktan sonra Strasburg, Freiburg ve Münih üniversitelerinde eğitim aldı. 1913 yılında Freiburg’daki Albert-Ludwig Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı ve ardından Freiburg Müzesi’nde asistan olarak çalışmaya başladı.

1.Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu’nda muhabere yedek subay olarak görev yaptı. Savaşın ardından Girit yazısının ve Hitit hiyeroglifinin çözümü üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. 1919-1934 yılları arasında Berlin Üniversitesi’nde Yakındoğu dilleri ve kültürleri dersleri verdi. Bu süre içinde farklı konularda on beşten fazla kitap yayımladı. Savaş karşıtı duruşu nedeniyle Nazi yönetimi ile anlaşamayarak, 1933 yılında Türkiye’ye gelerek İstanbul Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. Türkiye’de Karatepe’deki kazılara katılarak Hitit hiyerogliflerinin çözümüne katkıda bulundu. 1934 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne profesör olarak atandı ve Eski Önasya Dilleri ve Kültürleri Kürsüsü başkanı olarak görev aldı.

1947 yılında Karatepe kazıları sırasında çift dilli metinleri keşfetti ve Hitit hiyerogliflerini çözümleyerek büyük bir başarı elde etti. Eşi Hürmüz Hanım ile birlikte bu çalışmaları gerçekleştirdi ve Türk vatandaşlığına geçti. Bossert, bilimsel çalışmalarının yanı sıra birçok kitap ve makale yayımlayarak arkeoloji alanında büyük etki sağladı. Karatepe kazıları ve Hitit hiyerogliflerinin çözümü arkeoloji dünyasında büyük yankı uyandırdı. Helmuth Theodor Bossert, 5 Şubat 1961 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Onun çalışmaları ve katkıları, arkeoloji alanında önemli bir miras olarak kalmıştır.

kaynakça:

  • biyografi.info, Helmuth Theodor Bossert, erişim tarihi: 15 Ağustos 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds