Coğrafi Bölgeler

Celile Neresi? Celile Bölgesi Hangi Ülkede?

Celile, İbranice “Ha-galil” olarak adlandırılır ve eski Filistin’in en kuzey bölgesidir, modern kuzey İsrail’e karşılık gelir. Kutsal Kitap sınırları belirsizdir; çelişkili okumalar sadece bunun kuzey kabilesi Naftali’nin topraklarının bir parçası olduğunu açıkça gösterir. Bu tepeli alanın sınırları, Roma-Yahudi tarihçisi Josephus (1. yüzyıl MS) tarafından belirlenmiştir. Batıda ʿAkko (Akre) ve Karmel Dağı; güneyde Samarya ve Bet Sheʾan (Skithopolis); doğuda Ürdün Nehri ve kuzeyde eski Baca (muhtemelen modern Bezet) üzerinden geçen bir çizgi – bu çizgi genellikle modern İsrail-Lübnan sınırına karşılık gelir. Bazı coğrafyacılar, Galile’nin sınırını kuzeyde Nahr al-Līṭānī (Leontes Nehri) ne kadar uzatırlar.

Galile iki bölüme ayrılmıştır: Yukarı ve Aşağı. Yukarı Celile’nin (başkenti: Ẕefat) dar kanyonlar ve geçitlerle ayrılmış yüksek tepeleri vardır. Aşağı Celile (başkenti: Nasıra), daha alçak tepelerin bulunduğu bir bölgedir. İsrailliler Filistin’i ele geçirdiklerinde, Kenanlılar Celile’de güçlü bir şekilde yerleşikti. Hakimler Kitabı (1: 30-33), Yeşu’nun fethinden sonra bile Yahudilerin ve Kenanlıların orada birlikte yaşadığını önerir. David ve Süleyman’ın saltanatları (M.Ö. 10. yüzyıl), Celile’nin genişlemiş krallıklarının bir parçasıydı; sonrasında kuzey İsrail krallığına dahil oldu.

M.Ö. 734’te Celile’nin Yahudi nüfusunun çoğu Asur kralı Tiglatpileser III’ün İsrail krallığına karşı zaferi sonrası sürgüne gönderildi. Daha sonra bölge, İsa’nın çocukluk yeri ve ardından halka açık hizmetinin büyük bir kısmının gerçekleştiği yer oldu. Yeni Ahit’te anlatılan mucizelerin çoğu Celile’de gerçekleşti. İkinci Tapınak’ın (70 MS) Romalılar tarafından yok edilmesinin ardından, Filistin’deki Yahudi öğrenim merkezi Celile’ye taşındı. Celile, Arap fetihinden (636) sonra yoksullaştı. Ortaçağ’da Ẕefat, gizli bir Yahudi mistisizmi olan Kabbala’nın temel merkeziydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi