Ekonomi

Vadesi Gelmiş Borç Ne Demek?

Borçlar hukukunda sıklıkla duyduğumuz kavramlardan biri haline gelen vadesi gelmiş borç, adından da anlaşılacağı üzere taraflar arasında belirlenen vadenin gelmiş olması halinde ödenmesi gereken borç olarak ifade edilebilir. Vadesi gelmiş borç, zamanda ödenmesi zorunlu borç olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada taraflar arasında belirlenen süre büyük önem arz eder. Belirlenen sürenin geçirilmemesi gerekir. Borçlar kanununda önemli bir kavram olan muaccel kelimesi, vadesi gelen borç anlamında kullanılır.

Vadesi gelen borçlarda, alacaklı olan kişi, karşı taraftan ifa edebilme yetkisine sahiptir. Henüz vadesi gelmemiş olan borçlarda kişiler arasında sağlanamayan anlaşmazlık ve doğacak olan ikili çatışmalarda borç durumu müeccelden muaccele, yani vadesi gelmiş borca dönüşebilir. Borç bu kapsam içerisinde ifa edilebilir ya da ifasının istenebilir halde olduğunu gösterir. Böyle bir durumda olan kişi, rahatlıkla karşı taraftan borcunu talep edebilir ya da isteyebilir. İkili tarafa yüklenen borç sözleşmelerinde iki tarafında borçlarının ifasının yapılması istenir. İfasının gecikme durumları noktasında belirlenmiş olan vade süresinin öneminin büyük olduğu vurgulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds