Ekonomi

Hisse İnternet İşlemlerine Kapalı Ne Demek?

Borsa ile uğraşan kişiler, eğer internet üzerinden işlem yapıyorlarsa mutlaka hisse internet işlemlerine kapalı ne demek? Sorusunu sormak zorunda kalacakları anlar olacaktır. Çünkü borsada bulunan her hisse için şirketlerin internetteki alım ve satımları belirli bir süreliğine durdurduğu bilinir. Yani hisse internet işlemlerine kapalıdır ifadesi ile yatırımcının işlem yapmak istediği hisse senedine internet üzerinden herhangi bir müdahalede bulunamayacağı anlamına gelir. 

İnternet üzerinden alım ve satım yapılabilen hisselerin kapanması, hisselerin hiç alınamayacağı anlamına gelmez. Fiziki olarak hisse senedi alabileceğiniz yerlere gittiğiniz takdirde aynı şekilde hisse alabilirsiniz. İnternet üzerinden alımların kapatılması ise genelde şirketlerin yeni bir duyuru yapacakları zaman, hisse değerlerindeki ani oynamalarının önüne geçmek içindir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman, yatırımcıların işlemlerini borsa üzerinden yapmaları gerekir. 

Hisse internet işlemlerine kapalı ne demek? Gerekli bilgiyi verdiğimize göre, yatırımcılar için bu durumu avantaj mı yoksa dezavantaj mı olduğunu inceleyebiliriz. Bu durum yatırımcılara hisse senedinden kar etmesini ve hisse senedindeki hareketlenme sırasında hızlı işlem ile hisse alım veya satışını engellediği için yatırımcıya dezavantaj oluşturur.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.