Tarih

Hoover Moratoryumu Nedir? Önemi Ne?

Hoover Moratoryumu nedir, önemi ne ve ne işe yarıyor? Daha önceki yazılarımızda Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kategorisinde çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Hoover Moratoryumu’ndan söz edeceğiz.

Hoover Moratoryumu Nedir? Önemi Ne?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Herbert Hoover, 20 Haziran 1931 tarihinde küresel krizin etkilerini hafifletmek amacıyla bir bildiri yayınlamıştır. Hoover’ın bu önerisi I. Dünya Savaşı başta olmak üzere diğer savaşlardan kalan ödemeler hususunda hem ana paranın hem de faizlerin ödenmesini bir yıllığına erteleyecek bir moratoryumdu. Birçok ülke bu fikre karşı çıksa da öneri, Aralık ayında kongre tarafından onaylanmıştır. Avrupa’daki krizi hafifletmeye yönelik ciddi bir yarar sağlamayan öneri, ayrıca Almanya’nın büyük bir bankacılık kriziyle karşı karşıya kalmasına da engelleyememiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Hoover’ın bu önerisinden faydalanmıştır. Lozan Konferansı gereği Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı Devleti’nden kalan borçları ödemekle mükellef tutulmuştur. Ayrıca 1928’de borçların ödenmesine dair bir formül oluşturulmuşsa da 1929’daki küresel ekonomik kriz dünya ülkeleri kadar Türkiye’yi de etkilemiş ve Türkiye, borçları ödeme konusunda zorlanmıştır. Türkiye, Hoover’ın önerisinden faydalanmak istemiş ve 1933’te yapılan bir anlaşma ile dış borçlar sorunu çözülmüştür.

kaynaklar:

  • eksisozluk.com, hoover moratoryumu, erişim tarihi: 4 Ağustos 2022
  • mimirbook.com, hoover moratoryumu, erişim tarihi: 4 Ağustos 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds