Teknoloji

Hosting Nedir? Ne işe Yarar?

Web hosting, bir internet sitesinin sahip olduğu tüm içeriklerin ziyaretçiler tarafından erişilebilen sunucuda tutulmasıdır. Kısaca, bir internet sitesini açtığınızda karşınıza çıkan tüm veriler internete bağlı olan bir bilgisayardan gelmektedir.

Her gün milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilen web siteleri genellikle kendi sunucularına sahiptir. Ancak küçük çaplı internet siteleri hosting hizmeti alarak faaliyet gösterirler. Hosting hizmeti almayan bir web sitesinin yayınlanması mümkün değildir. Sizlerin de bildiği üzere bir web sitesi yayınlayabilmek için alan adı ve hosting hizmeti almak şarttır.

Hosting Ne İşe Yarar?

Web sitesi içerisinde yer alan tüm veriler hosting hesaplarında saklanır. Bu verilere metinler, resimler ve fonksiyon dosyaları örnek olarak gösterilebilir. Bir kullanıcı internet üzerinde gezinirken herhangi bir web sitesini ziyaret etmeye kalktığında dosyaların saklandığı sunucuya yönlendirilir. İsimkaydet web sitesi ise sizlere uygun fiyatlarla alan adı ve hosting hizmetleri sunmaktadır.

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Hosting hizmeti farklı türlerle piyasaya sürülür. Bu türleri belirleyen unsurlar; kaynak boyutu, işletim sistemi ve sağlanma şekli olarak sıralanabilir. Aşağıda hosting çeşitleri ile alakalı daha geniş bilgi verilmiştir.

Linux Hosting

Linux işletim sistemine sahip olan sunucularda barınan hosting paketlerine Linux hosting adı verilmiştir. Linux işletim sisteminin hem dinamik hem de açık kaynak kodlu olması nedeniyle birçok web geliştiricisi bu hosting türünü tercih etmektedir. Ayrıca PHP altyapısına sahip olan internet siteleri de tercihini Linux hosting paketlerinden yana kullanır. Linux hosting paketleri, OpenCart ve WordPress gibi içerik yönetim sistemleri için de oldukça idealdir.

Windows Hosting

Windows hosting, adından da anlayabileceğiniz üzere Windows tabanlı hosting hizmeti olarak bilinir. Bu hosting türü, ASP kodlama dili kullanılarak yazılan siteleri barındırmak için son derece idealdir. Ayrıca .NET Framework ile geliştirilen uygulamalar da Windows hosting üzerinde stabil bir şekilde çalışır. Tüm bunların yanı sıra bu hosting türünün MSSQL ve Access veri tabanı için de ideal olduğu söylenebilir.

Dedicated Server

Dedicated server, fiziksel sunucu olarak da isimlendirilebilen bir hosting çeşididir. Tüm sunucu kaynaklarının müşteriye ait olduğu bu hosting türünde site barındırmanın yanı sıra çeşitli sanallaştırma yöntemleri kullanılarak birden fazla web site de barındırılabilir.

VDS

Virtual Dedicated Server (VDS), sanallaştırılmış fiziksel sunucu olarak bilinir. VDS paketleri sayesinde bir fiziksel sunucu birden fazla fiziksel sunucu olarak kullanılabilir. Bu işlem belli başlı programlar kullanılarak gerçekleştirilir. Bir fiziksel sunucunun VDS olarak bölünmesi durumunda her VDS’in kendine ait işletim sistemi ve kaynakları olacaktır. Bu sayede VDS hosting türünde sunucu kaynakları ayrı ayrı atanabilir.

VPS

Virtual Private Server (VPS), sanallaştırılmış özel sunucu olarak bilinen bir tür hosting çeşididir. VDS paketleri ile benzerlik göstererek fiziksel sunucuların sanallaştırma yöntemi ile farklı fiziksel sunuculara ayrılması sonucunda oluşur. VPS ve VDS arasındaki fark ise VPS’in sunucu kaynaklarını ortak kullanmasıdır.

Shared Web Hosting

Paylaşımlı hosting olarak bildiğimiz shared web hosting, adından da anlayabileceğiniz üzere tek bir sunucu üzerinde birden fazla web sitesinin barındırılması amacını taşır. Shared web hosting hesaplarında her bir hesap için yalnızca bir site barındırılabilir. RAM ve CPU gibi çeşitli kaynaklar tüm siteler tarafından ortak kullanılır. Bu nedenle diğer sitelerin kaynak tüketimine bağlı olarak web sitenizde çeşitli sorunların meydana gelmesi olasıdır.

Shared web hosting her ne kadar birtakım sorunların meydana gelmesine neden olsa da ekonomik olması sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Bu hosting türü, ziyaretçi sayısının az olmasından dolayı kaynak ihtiyacı fazla olmayan web siteleri için idealdir.

WordPress Hosting

WordPress dünya üzerinde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden bir tanesidir. WordPress hosting ise bu içerik yönetim sistemi için özel olarak optimize edilmiş bir hosting türüdür. WordPress hosting paketleri genellikle WordPress kurulu halde satışa sunulur. Bu hosting paketlerinde WordPress yazılımına gelen tüm güncellemeler otomatik olarak alınır ve ücretsiz temalar ile uygulamalar yüklü halde gelir.

Cloud Hosting

Bulut sunucu olarak dilimize geçen cloud hosting; fiziksel sunucular tarafından oluşturulan sunucu havuzundan, sanallaştırma yöntemi ile sanal fiziksel sunucu elde edilmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu sunucuların sağladığı en önemli avantaj, sunucu kaynaklarının manuel olarak artırılıp azaltılabilmesidir. Bu işlem sırasında fiziksel olarak server değiştirmeniz şart değildir.

Kurumsal Hosting

Kurumsal hosting, adından da anlayabileceğiniz üzere genellikle kurumsal işletmeler veya firmalar tarafından tercih edilir. E-posta trafiği yoğun olan işletmeler bu hosting türünü tercih ederek çok daha sağlıklı bir şekilde e-posta gönderip alabilirler. Ayrıca bu paketlerin depolama alanı da daha büyüktür. Böylece e-postalar güvenle saklanabilmektedir.

E-Posta Sunucusu

E-posta sunucusu da tıpkı kurumsal hosting paketlerinde olduğu gibi e-posta trafiği yoğun olan işletmeler tarafından tercih edilir. Ancak bu hosting türünde web sitesi veya uygulama barındırılamaz. Sunucu yalnızca sağlıklı bir e-posta hizmeti verebilmek amacıyla optimize edilmiştir.

E-Ticaret Hosting

Mail hosting de e-posta trafiği yoğun olan işletmeler ve firmalar tarafından tercih edilebilir. Ancak bu paketler e-posta hizmeti için oluşturulmuştur. İnternet sitesi yayınlamak bu paketlerde ne yazık ki mümkün değildir.

Hosting Sağlayıcılarından Alınabilen Diğer Hizmetler

Hosting sağlayıcıları sizlere hosting paketlerinin yanı sıra daha birçok hizmet sunar. Bu hizmetler şöyle sıralanabilir:

  • Alan adı olarak da bildiğimiz domain hizmetleri
  • Alan adına bağlı olan e-posta verme hizmetleri
  • SSL sertifikası
  • Hazır site satışı
  • Sunucu bakımı ve optimizasyonu

Yukarıda yer alan hizmetler, hosting sağlayıcıları tarafından sizlere sunulmaktadır. İsimkaydet web sitesi ise sizlere bu hizmetleri güvenli koşullarda ve uygun fiyatlarla sağlayarak her türlü ihtiyacınıza yanıt verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.