DüşünceTarih

Hrant Dink’in Ermeni Meselesine Bakışı

Türkiye siyasi tarihinde ölümüyle beraber ardında birçok cevapsız soru bırakan kişiliklerin biri de Ermeni “asıllı” Hrant Dink.

Fikir adamı ve aynı zamanda gazeteci olan Hrant Dink’in Ermeni meselesi hakkında görüşleri ders niteliğindedir.
“Türklere diyorum ki, Ermeniler niye bu kadar çok ısrar ediyor diye bu soruyu sorun, bunun üzerinde durun. Biraz bunun üzerine empati yapın. O zaman belki onların bu duruşunda biraz onur göreceksiniz.

 

Ermenilere de diyorum ki Türklerin “hayır bu bir soykırım değildir’ sözünün üzerinde de bir onur görmeye çalışın. Bir onurlu duruş bulmaya çalışın. Nedir o onurlu duruş ?

 

Bir Türk olarak ben soykırıma karşıyım, ırkçılığa karşıyım. Soykırım, Allah’ın belası birşey, dolayısıyla benim atalarım böyle birşey yapamaz, çünkü ben yapmam. Dolayısıyla burada bir onurlu duruş vardır.”

 
Ölümü hiç şüphesiz ki bir provakasyondu ve iki ülke arasındaki gerilimden çıkar sağlamaya çalışanların bir eylemiydi. Söndü gibi olduğunda yeniden körüklenen, kabuk tutmuş yarayı kavlatan bir hareket.

 

Türk milletinin geçmişinde ister Cumhuriyet, ister Osmanlı, ister İslamiyet öncesi devletlerimizde dahi utanç duyacağımız bir hadisenin var olabileceğini düşünmüyorum.

 

Şunu da yapmamak gerekir. Eğer utanç duyulacak bir hadise vuku bulmuşsa, bunla yüzleşmekten kaçınmamak gerekir. Bu hareket gerçeği inkar etmekten başka birşey değildir. Gerçeklerin gizlenmesi, bir topluma yanlış lanse edilmesi daha da büyük felaketlere yol açabilecek bir olaydır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds