Memlükler Ateşli Silahların Kullanımını Neden Yasakladı ?

1516 ve 1517 yılları Memlüklü Devleti için hazin tarihler olmuştur. Zira bu tarihlerden sonra Memlüklü Devleti tamamen yıkılmıştır.

 

Önce Mercidabık Savaşı ile Suriye ve Filistin topraklarını kaybeden Memlüklü Devleti Ridaniye Savaşı ile de Mısır topraklarını kaybetmiştir. Kutsal topraklar da dolayısıyla Osmanlılara geçmiştir.

 
Memlüklü ordusu tarihin belki de en iyi, en disiplinli ordularından biri olmasına karşın bu savaşlarda Osmanlı ordusuna karşı hiçbir üstünlüğü bulunmamaktadır.

 
Çünkü Memlüklüler devlet oteritesi tarafından ateşli silahların kullanılmasını yasaklayan tarihteki iki devletten biridir. Diğer ise Feodal Japonya.
Zira Memlüklü ordusu, Ayn Calud Savaşı’nda o zamana kadar yenilmemiş Moğol ordularını darmadağın etmiş, takip eden süreçte Moğolları tam altı kez yenmiş bir ordudur.

 

 

Ridaniye Savaşı’ndan sonra Yavuz Selim, Memlük sultanını otağına çağırır ve gür bir sesle;

 

-Söyle bakalım ! Kahramanlığınız ne işe yaradı ? Memlük sultanı cevaplar;

 

-Kahramanlığımız hala var ama bizi yenilgiye uğratan yağız erlerininiz değil toplarınız oldu.

 

Yavuz Selim şaşırır ve ‘Nasıl’ diye sorar. Sultan cevaben;

 

-Venedikli tacirler ülkemize gelip ateşli toplar satmak istediler ve biz de peygamber efendimizin “ok ve yay kullanınız” hadisinden şaşmamak için o tüccarlardan hiçbir ateşli top ve silah almadık, o tüccarlardan biri “devletiniz bu toplar yüzünden yıkılacak” dediğinde inanmak istemedik.

 

Yavuz şaşkınlığını gizleyemez ama yine de cevaben;

-Peygamber zamanında ok ve yay vardı şimdi de bunlar var, aklınızı kullansaydınız mağlup olmazdınız der.
Hikayenin devamında sultanın akıbeti malumunuzdur ama bu büyük Memlük ordusu ateşli silahları kullanıyor olsaydı durum Osmanlı için nasıl olurdu kim bilir ? Ya da Osmanlı ikinci bir fetret devrini kaldırır mıydı ?

 

250 yıllık müthiş imparatorluğun, önemli sultanların yetiştiği koca medeniyetin çöküşü de böyle gerçekleşti.

 

Çaldıran Savaşı’nın hikayesi de yine buna benzer bir senaryoydu. Osmanlı ateşli silahların ve topların etkisiyle önemli savaşlar kazanmıştır.

 

Kısacası tüfek icat edildi, Memlükler tarih oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.