Biyografi

Hüseyin Baybaşin Kimdir? Nerelidir? Ne İş Yapar?

Hüseyin Baybaşin, nam-ı diğer Avrupa’nın Pablo Escobar’ı. 1956 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde dünyaya gelen Kürt asıllı Türk uyuşturucu kaçakçısı ve organize suç örgütü lideri olan Baybaşin, uyuşturucu kaçakçılığından İngiliz istihbaratı ve PKK ile önemli bağları bulunan Baybaşin ailesinin lideridir. 

Hayatı 

1956 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğan Hüseyin Baybaşin, uyuşturucu kaçakçılığı işine henüz 16 yaşında başladı. 20 yaşında iken İstanbul’daki evinde 11 kilogramlık eroinle yakalandı. İki yıl hapse mahkum edilen Hüseyin Baybaşin, daha sonra uyuşturucu kaçakçılığı işini büyütmek için İngiltere’ye gitti. İngiltere’de büyük bir uyuşturucu imparatorluğu kuran Baybaşin, 1984 senesinde sahte pasaport ve 6 kilogramlık eroinle yakalandı ve 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 3 yıl hapis yatan Baybaşin daha sonra Türkiye’ye iade edildi ve serbest kaldı. 

1990’larda Avrupa’da  deyim yerindeyse fırtınalar estiren Hüseyin Baybaşin, uyuşturucu imparatorluğunu iyice büyüttü. 1994 yılında İngiltere’ye sığınma talebinde bulunan Baybaşin’in isteği kabul edildi. Bu süreçten sonra kendisine üs olarak Amsterdam’ı seçen Baybaşin, faaliyetlerini buradan yönetti. Kardeşi Abdullah Baybaşin’in de 1997 yılında İngiltere’ye gelmesi ile işleri iyice büyüten Hüseyin Baybaşin, milyar dolarlık servete sahip olmuştu. 

1998 senesinde “Siyah Lale” adı verilen uluslararası bir operasyonla (İngiltere, Belçika, Hollanda, İtalya ve Almanya) Hollanda’da yeğeni Gıyaseddin Baybaşin ile yakalandı. Türkiye’de o dönemde idam cezası yürürlükte olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye iade edilmedi. Yargılanması Hollanda’da devam etti. 

Adam öldürme, azmettirme, organize suç örgütü kurma, organize suç örgütüne üye olma ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi pek çok suçlamalardan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Baybaşin, çok geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Avrupa’nın en önemli hapishanelerinden biri olan Vught Hapishanesi’nde yatmaktadır. 

Temyiz 

Hüseyin Baybaşin’in temyiz talebini değerlendiren mahkeme, bu talebi 2018 yılında reddetti. Baybaşin’in kendisinin içerde bulunmasının sebebini komplo olarak değerlendirmesi ve Hollanda-Türkiye işbirliği nedeniyle içerde tutulduğunu ifade etmesi mahkeme tarafından “yetersiz delil” olarak kabul edildi ve Baybaşin’in müebbet hapsini onayladı. 

Hüseyin Baybaşin ve Mehmet Ağar İlişkisi 

Ankara 13. Ağır ceza mahkemesi tarafından yürütülen soruşturma devam ederken tutuklu bulunduğu cezaevinde sarsıcı açıklamalarda bulunan Hüseyin Baybaşin, Türkiye’deki uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetleri sırasında kendisine en çok yardım eden kişinin dönemin emniyet müdürü Mehmet Ağar’ın da olduğunu söyledi. Hüseyin Baybaşin ayrıca Türkiye’deki en tehlikeli uyuşturucu kaçakçısının da Mehmet Ağar olduğunu ifade etti. 

Kardeşi Abdullah Baybaşin

Mafya Ailesi

The Observer adlı gazeteye çeşitli açıklamalarda bulunan bir polis memuru “1990’ardan itibaren özellikle İngiltere’deki Türk ve Kürt grupları çökertmeye çalışıyoruz. Fakat bu örgütler aile mensuplarından ve akraba üyelerden meydana geldiği için, içlerine sızmakta hep başarısız oluyoruz ” dedi. 

Söz konusu kişi ayrıca son 5 yılda 25 Türk’ün öldürüldüğüne dikkat çekti ve şu sözlere yer verdi: “Türkler, birini öldürmeden önce çok dikkatli bir şekilde düşünüyor. Çok sık alınmayan bu karar, ancak örgütün üst düzey liderleri tarafından verilebiliyor”. 

Stephen James ( Harringay bölgesinin polis şefi) ise şu sözlere yer verdi: “Londra’daki eroin ticaretinin büyük kısmı İstanbul’dan yönetiliyor. Ailelerin yönettiği bu örgütlerin buradaki halkın etrafına ördüğü korku duvarını kırmayı bir türlü başaramadık.”

Mal Varlığı 

Baybaşin, uyuşturucudan kazandığı paralarla özellikle ingiltere’de birçok gayrimenkul satın aldı. Bunların arasında turistik bir şehir olan Brighton’da lüks bir otel ve birçok döviz bürosu da bulunuyor. Baybaşin’in Türkiye’nin güney sahilinde birçok turistik tesisi ve araba kiralama şirketi var. Pekçok ünlü İngiliz onun tesislerinde tatil yapıyor

Hüseyin Baybaşin, uyuşturucu kaçakçılığından elde ettiği paralarla İngiltere’de pek çok gayrimenkul alımında bulundu. Bu satın alımlarda  pek çok İngiliz ünlünün de tatil yaptığı, turistik bir şehir olan Brighton’daki lüks bir otel dikkat çekiyor. Yine Brighton’da birçok döviz bürosu sahibi olan Baybaşin’in Türkiye’de Akdeniz’in kıyı kesimlerinde pek çok turistik tesisi ve araç kiralama şirketi bulunuyor. 

Kardeşleri 

Hüseyin Baybaşin’in Abdullah Baybaşin ve Sirin Baybaşin isminde iki erkek kardeşi bulunuyor. Bu isimler arasında Abdullah Baybaşin, 1998’de Hüseyin Baybaşin’in içeri alınmasının ardından ailenin ve örgütün yeni lideri olmuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.